Reklama

Rozdarcie

Rozdarcie

18.11.2013
Czyta się kilka minut
Polsko-ukraińskie pojednanie musi polegać na zgodzie, że mamy różne pamięci historyczne. Poza tym Ukraińcy muszą najpierw pogodzić się z samymi sobą.
Fot. Maksymilian Rigamonti / PRESS CLUB
P

Podróż przez Wołyń w listopadzie jest specyficznym przeżyciem. Dni są krótkie, trawy poszarzałe, a drzewa już nagie. To potęguje uczucie pustki.
Rozległe, porzucone pola powodują, że czasem zaczynamy tęsknić za odmianą widoku. Chcielibyśmy, by już za zakrętem pojawił się jakiś pies, płot, dom, człowiek. Intuicyjnie czujemy, że powinien się pojawić.
A jednak znów pojawia się tylko pole. Choć intuicja wcale nas nie myli. Oczekiwanie jest jak najbardziej uzasadnione. Akurat za tym zakrętem powinien się pojawić pies, płot, dom i człowiek.
Tu kiedyś była wieś Ostrówki. Piękny dwór, równe rządki chałup, cmentarz i oczywiście zwieńczony trzema krzyżami drewniany kościółek katolicki.
Co niedziela na kościelnej górce musiało się roić od ludzi, bo parafia liczyła blisko 1800 dusz. Ostatnia niedzielna msza odbyła się 29 sierpnia 1943 r. Następnego dnia, w poniedziałek,...

11126

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]