Reklama

Republika nasza

Republika nasza

16.05.2004
Czyta się kilka minut
Demokracja jest w kryzysie. W Polsce widać to aż nadto wyraźnie. Nawet tak u nas sławione demokracje zachodnie, z ich apatią obywatelską, wzrostem rodzimych ekstremizmów i zagrożeniem fundamentalizmami pochodzenia imigranckiego, przechodzą tę chorobę. Demokracja jako wartość przestała być oczywistością, jaką była jeszcze kilkanaście lat temu.
T

Twierdzą tak nawet ci autorzy, którzy w innych kwestiach zasadniczo się różnią. Przed 1989 r. łatwo broniła się teza, że demokracja daje ludziom nieskończenie więcej wolności niż np. autorytaryzmy Ameryki Łacińskiej czy totalitaryzmy radzieckiego typu Europy Wschodniej. Dzisiaj demokracji stawia się wyższe wymagania, bo większa jest świadomość, że zniewolenie niejedno ma imię.

Jak zaradzić kryzysowi? Odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ problemy leżące u źródła kryzysu są trwałe. Np: wyrosły nowe pokolenia, dla których wolnościowy ład jest czymś danym i oczywistym, a zatem (jak im się wydaje) nie wymagającym poświęceń w jego obronie; albo: globalizacja gospodarcza ogranicza możliwości sterowania gospodarką przez państwo - strukturę z demokratyczną legitymacją, zaś na rynku działają siły anonimowe lub struktury nie odpowiadające politycznie przed...

10265

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]