Reklama

Rana, agresja, życzliwość

Rana, agresja, życzliwość

25.04.2004
Czyta się kilka minut
Z Irakiem żyję, śpię, chodzę po ulicach jak z raną, pozornie zabliźnioną, ale odzywającą się bólem przy każdym gwałtowniejszym ruchu czy zmianie pozycji. Taką zmianą pozycji jest na przykład groza lejąca się wiele razy dziennie z wyspecjalizowanej w tym zakresie czarnej skrzynki. (Znamienne, że np. zdjęcia zakładników japońskich z nożami przyłożonymi do gardeł poprzedzono za pierwszym razem słowami komentatora: uprzedzamy, że zdjęcia, które za chwilę pokażemy, są bardzo drastyczne. A potem zaczęto je pokazywać już bez wstępów, jako rodzaj zwiastuna czy przerywnika...).
R

Rok temu, kiedy to wszystko się zaczynało, pisałam, mówiłam i myślałam bez przerwy, że to może być wielki, tragiczny w skutkach błąd. Później, po błyskawicznej kampanii, okupionej niewielkimi ofiarami po obu stronach, pomyślałam, że chyba się pomyliłam. Tak bardzo chciałam się pomylić, tak bardzo chciałam, żeby moja intuicja okazała się nietrafna, a moje doświadczenie z tamtych regionów - nieistotne.

Teraz, kiedy myślę o irackiej matni, z której nie ma absolutnie żadnego dobrego wyjścia, całą duszą pragnę, żeby to było tylko głupie, przesadne, babskie myślenie.

Agresja

Zmienia się nie tylko klimat, ale i ludzkie usposobienie. Coraz więcej podskórnej i jawnej agresji. Kwitnie na imprezach sportowych, w ogródkach jordanowskich i w szkole. Staruszkowie sekują młodych, młodzi pomiatają staruszkami. Piesi robią...

2222

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]