Reklama

Przypomnienie

Przypomnienie

21.09.2015
Czyta się kilka minut
Klasyk nowoczesnej literatury jidysz, wychowawca następnego pokolenia pisarzy tego języka, mocno związany z Polską. W kwietniu minęło sto lat od jego śmierci.
I

Icchok Lejbusz Perec urodził się w 1852 r. w Zamościu jako syn kupca drzewnego. Uczył się w jesziwach w Zamościu i Szczebrzeszynie, zdobył też rozległą wiedzę drogą samokształcenia. Łączył znajomość tradycji żydowskiej, także mistycznej, z fascynacją nowymi prądami myślowymi doby pozytywizmu, a potem modernizmu. Bez powodzenia zajmował się interesami, zdał egzamin adwokacki, potem, oskarżony o „szerzenie wywrotowych idei”, utracił prawo wykonywania zawodu. W 1889 r. osiedlił się w Warszawie, został urzędnikiem Wydziału Pogrzebowego żydowskiej gminy wyznaniowej. Pierwsze wiersze napisał po polsku, w 1877 r. wydał tom poezji hebrajskich, dekadę później – pierwszy utwór w jidysz. W Warszawie prowadził podwójne życie urzędnika i pisarza. „Kultura jidysz nie miała jeszcze własnych instytucji – przypomina Agnieszka Żółkiewska. – Perec wygłaszał odczyty, występował jako popularyzator,...

2858

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]