Reklama

Ładowanie...

Przypomnienie

21.09.2015
Czyta się kilka minut
Klasyk nowoczesnej literatury jidysz, wychowawca następnego pokolenia pisarzy tego języka, mocno związany z Polską. W kwietniu minęło sto lat od jego śmierci.
I

Icchok Lejbusz Perec urodził się w 1852 r. w Zamościu jako syn kupca drzewnego. Uczył się w jesziwach w Zamościu i Szczebrzeszynie, zdobył też rozległą wiedzę drogą samokształcenia. Łączył znajomość tradycji żydowskiej, także mistycznej, z fascynacją nowymi prądami myślowymi doby pozytywizmu, a potem modernizmu. Bez powodzenia zajmował się interesami, zdał egzamin adwokacki, potem, oskarżony o „szerzenie wywrotowych idei”, utracił prawo wykonywania zawodu. W 1889 r. osiedlił się w Warszawie, został urzędnikiem Wydziału Pogrzebowego żydowskiej gminy wyznaniowej. Pierwsze wiersze napisał po polsku, w 1877 r. wydał tom poezji hebrajskich, dekadę później – pierwszy utwór w jidysz. W Warszawie prowadził podwójne życie urzędnika i pisarza. „Kultura jidysz nie miała jeszcze własnych instytucji – przypomina Agnieszka Żółkiewska. – Perec wygłaszał odczyty, występował jako popularyzator,...

2858

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]