Reklama

Przyjaźń i spór

Przyjaźń i spór

29.07.2008
Czyta się kilka minut
Jerzy Giedroyc, Czesław Miłosz: Listy 1952-1963 - zaczyna się mocnym akcentem: listem Miłosza pisanym w początku 1952 roku, przed opuszczeniem domu "Kultury". To podziękowanie i przeprosiny, diagnoza własnego stanu ducha i szkic do portretu adresata.
"

"Chciałbym, żeby nasze stosunki w przyszłości tak się układały - pisze Miłosz - aby od czasu do czasu ujawniło się w nich coś, co dotychczas rzadko się ujawniało. Co nie znaczy, że nie możemy spierać się intelektualnie - ale niech Pan pamięta, że ja wiem, iż pod skórą, którą Giedroyc nosi na twarzy, kryje się tyle ciepła wewnętrznego i tyle miłości - a przecież i Pan, drogi Jerzy, wie, iż pomimo mego sarkazmu i ironii tego tylko szukam i przed tym tylko klękam".

Miłosz pojawił się w Maisons-Laffitte 1 lutego 1951 roku, gdy zdecydował się porzucić służbę dyplomatyczną Polski Ludowej. Wybór miejsca schronienia miał związek z odbytą w roku poprzednim rozmową z Józefem Czapskim; Miłosz pracował wtedy w ambasadzie w Waszyngtonie, a Czapski, który w Stanach Zjednoczonych zbierał fundusze na "Kulturę", zasugerował mu, że gdyby pozostał na Zachodzie, może liczyć na...

4489

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]