Przewodnik

Czy całe współczesne pisanie o górach, mówienie o nich, wodzenie w nie nie było tylko powtarzaniem jego treści? Zmarł Józef Nyka, którego książki urosły do rangi turystycznych encyklik.

Reklama

Przewodnik

Przewodnik

13.09.2021
Czyta się kilka minut
Czy całe współczesne pisanie o górach, mówienie o nich, wodzenie w nie nie było tylko powtarzaniem jego treści? Zmarł Józef Nyka, którego książki urosły do rangi turystycznych encyklik.
Józef Nyka w Dolomitach, 1963 r. RYSZARD SZAFIRSKI / ARCHIWUM KWARTALNIKA TATERNIK
S

Sztuka pisania – mówi Paweł Hertz – jest przede wszystkim sztuką wyboru wśród zawiłych kształtów świata. Umiejętność ta jest szczególnie ważna przy pisaniu przewodnika” – pisał Józef Nyka w przedmowie do jednego z wydań swoich „Pienin”.

Pisanie krótkiego przewodnika po życiu najbardziej znanego autora górskich przewodników musi być zatem także sztuką wyboru spośród nieprzebranych przestrzeni jego światów.

NYKA JÓZEF – taternik i alpinista, publicysta, redaktor, działacz organizacji alpinistycznych, z zawodu dziennikarz. Dokonał około 20 pierwszych przejść letnich i zimowych. Jest autorem niezliczonych publikacji o tematyce górskiej i alpinistycznej. Jest też autorem bardzo popularnych przewodników turystycznych.

Biogram w tomie „Ludzie gór” „Wielkiej Encyklopedii Gór i Alpinizmu” Małgorzaty i Jana Kiełkowskich nie mieści wszystkich ról...

18578

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]