Reklama

Pożegnanie Zofii Korbońskiej

Pożegnanie Zofii Korbońskiej

24.08.2010
Czyta się kilka minut
16 sierpnia w wieku 95 lat zmarła w Waszyngtonie Zofia Korbońska. Była żołnierzem AK, działaczką PSL Mikołajczyka, wdową po Stefanie Korbońskim.
Ż

Żyję z dala od Polski, ale żyję Polską" - tak zaczynało się jej przedostatnie publiczne wystąpienie, wiosną tego roku. Z dala od Polski żyła od 1947 r., gdy uciekła na Zachód przed NKWD i UB. Uciekała z mężem Stefanem, który podczas wojny był jednym z przywódców Państwa Podziemnego, a po 1945 r. działaczem PSL, opozycyjnego wobec komunistów.

Rzecz znamienna: we wszystkich wspomnieniach, które ukazały się po jej śmierci, pojawia się określenie: wdowa po Stefanie Korbońskim. To opis stanu faktycznego: Zofia Korbońska towarzyszyła mężowi (starszemu o 14 lat) także jako partnerka we wspólnej walce, najpierw podczas wojny, a potem na emigracji. Gdy on został w 1941 r. szefem Kierownictwa Walki Cywilnej - komórki władz podziemia, koordynującej cywilny opór (zajmującej się m.in. sądami czy rejestracją zbrodni), ona organizowała łączność radiową KWC z Londynem. Razem...

2781

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]