Reklama

Poza ślepym losem

Poza ślepym losem

17.09.2012
Czyta się kilka minut
W Księdze Mądrości czytamy o pewnym dylemacie, z jakim borykał się jej autor.
Z

Z jednej strony miał Boga Izraela i jego widzenie świata, a z drugiej miał wierzenia Greków i ich sposób podejścia do rzeczywistości. Kiedy te dwa sposoby patrzenia na świat stanęły blisko siebie, na konflikt nie trzeba było długo czekać. Grek mówi: „Nasze życie jest krótkie i pełne zmartwień, nic nie zdoła zapobiec śmierci człowieka i nie słyszano, aby ktoś powrócił z krainy umarłych”. Żyd na to: „Przecież Bóg uczynił człowieka nieśmiertelnym, stworzył go dokładnie na swój obraz, a śmierć wdarła się na świat przez zazdrość diabła, doświadczają jej ci, którzy stoją po jego stronie”.

Księga Mądrości powstała gdzieś w połowie pierwszego wieku przed Chrystusem, ale przywołany dylemat wydaje się dziwnie aktualny. Zwłaszcza gdy posłuchamy jeszcze takich słów Greka: „Jeśli człowiek uczciwy jest synem Boga – On go uratuje, ocali go od nieprzyjaciół”. Wynika z tego, że w krytycznych...

3374

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]