Reklama

Powroty

Powroty

03.02.2009
Czyta się kilka minut
Kazimierz miał złudzenie, że wsiada w wehikuł czasu, którym przelatuje do chwili sprzed swojego startu w nieznane, w przygodę, którą określa mianem: "konsekwencji wieku średniego". W sytuację modelowo żenującą, która gwałci poczucie wyjątkowości. Ale jest faktem.
N

Nieprowokowana o powrotach nie myślę. Pewnie dlatego, że bodaj nigdy nie miałam silnego i jednoznacznego wrażenia, że wracam. Z - do czy od - do; wszystko jedno. Może częstotliwość moich powrotów jest na tyle duża, a ich forma na tyle ze mną zintegrowana, więc - niespektakularna, że ich zwyczajnie nie zauważam...?

Jednak powrót. Nie znam innego słowa, żeby nazwać wielokrotne i bezmyślne już w gruncie rzeczy, nawykowe czytanie tego samego tekstu, od początku do końca albo na wyrywki, za to przy każdej nadarzającej się okazji. Przy minimalnym nawet pretekście. Moja obsesja jest incydentalna. Dotyczy dramatu Stanisława Wyspiańskiego pod tytułem "Powrót Odysa". Mroczna książka, piękna. Czego w niej nie dotkniesz, dotkniesz problemu powrotów. Powroty (także ten Odysowy) bywają jasne i otwarte, jak dobrze wywietrzone pokoje.

Agata i Henryk...

18115

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]