Reklama

Powrót Jastruna

Powrót Jastruna

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Był za życia jednym z najgłośniejszych, najbardziej cenionych polskich poetów. Teraz do jego wierszy rzadko się wraca, nie ma go w wypisach szkolnych, nieobecny jest w refleksji krytycznej. W tym roku minęło 100 lat od jego urodzin i dwadzieścia od śmierci.
M

Mieczysław Jastrun urodził się 29 października 1903 roku w Korolówce niedaleko Tarnopola, zmarł w Warszawie 22 lutego 1983 roku. Był poetą, eseistą, tłumaczem, autorem powieści “Piękna choroba" i opowiadań. W zeszłym roku pisano o nim z okazji opublikowania “Dziennika 1955-1981", wcześniej bez większego echa przeszły “Poezje", ważny wybór jego wierszy wydany w prestiżowej serii PIW-u “Kolekcja poezji polskiej XX wieku", opracowany przez jedynego chyba, lecz za to wiernego poetyckiego ucznia Jastruna - Józefa Kurylaka. Przed dwudziestu paru laty napisałem grubą książkę o poezji Jastruna. Jak dziś się go czyta?

***

Żył w XX wieku. Był poetą śpiewu, czasu, przemijania, snu. Wzruszenie rządziło rytmem jego wierszy, często przechodziło od strofy do strofy odmieniając się w nich - jak u Norwida. Norwid był jednym z jego wzorców i jedną z wielkich...

13385

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]