Reklama

Powrót Jastruna

Powrót Jastruna

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Był za życia jednym z najgłośniejszych, najbardziej cenionych polskich poetów. Teraz do jego wierszy rzadko się wraca, nie ma go w wypisach szkolnych, nieobecny jest w refleksji krytycznej. W tym roku minęło 100 lat od jego urodzin i dwadzieścia od śmierci.
M

Mieczysław Jastrun urodził się 29 października 1903 roku w Korolówce niedaleko Tarnopola, zmarł w Warszawie 22 lutego 1983 roku. Był poetą, eseistą, tłumaczem, autorem powieści “Piękna choroba" i opowiadań. W zeszłym roku pisano o nim z okazji opublikowania “Dziennika 1955-1981", wcześniej bez większego echa przeszły “Poezje", ważny wybór jego wierszy wydany w prestiżowej serii PIW-u “Kolekcja poezji polskiej XX wieku", opracowany przez jedynego chyba, lecz za to wiernego poetyckiego ucznia Jastruna - Józefa Kurylaka. Przed dwudziestu paru laty napisałem grubą książkę o poezji Jastruna. Jak dziś się go czyta?

***

Żył w XX wieku. Był poetą śpiewu, czasu, przemijania, snu. Wzruszenie rządziło rytmem jego wierszy, często przechodziło od strofy do strofy odmieniając się w nich - jak u Norwida. Norwid był jednym z jego wzorców i jedną z wielkich...

13385

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]