Ładowanie...
Pomoc domowa
ANNA MACHCEWICZ: - Prowadzenie Mszy dziecięcej to konieczność czy wybór?
Ks. JANUSZ STAŃCZAK: - Wiadomo, że Msza dla dzieci jest w każdej większej parafii. Zwykle pada na najmłodszego, bo starsi księża nie chcą się wygłupiać. A że tam, gdzie trafiałem do tej pory, zawsze byłem najmłodszy, to tak zostało.
- A z dziećmi trzeba się wygłupiać?
- Trochę trzeba pożartować. Rozmowa z dziećmi nie tyle jest sprawdzianem ich religijnej wiedzy, co zebraniem ich życiowych doświadczeń i spostrzeżeń na temat omawianego problemu. Dlatego ważna jest umiejętność wciągnięcia dzieci w dyskusję i zabawę, pozwolenie, by rozważania toczyły się torami często nieprzewidzianymi przez prowadzącego.
Dochodziłem do tego wiele lat. Pamiętam pierwszą Mszę dla komunijnych dzieci, było to w Wilnie, krótko po...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]