Reklama

Pomoc domowa

Pomoc domowa

18.01.2004
Czyta się kilka minut
Pamiętam, jak kiedyś chciałem porozmawiać z dziećmi o tym, czego się boją. Okazało się, że dziś bezboleśnie borujemy zęby, ale na rozwody rodziców nie wymyśliliśmy sposobu.
A

ANNA MACHCEWICZ: - Prowadzenie Mszy dziecięcej to konieczność czy wybór?

Ks. JANUSZ STAŃCZAK: - Wiadomo, że Msza dla dzieci jest w każdej większej parafii. Zwykle pada na najmłodszego, bo starsi księża nie chcą się wygłupiać. A że tam, gdzie trafiałem do tej pory, zawsze byłem najmłodszy, to tak zostało.

- A z dziećmi trzeba się wygłupiać?

- Trochę trzeba pożartować. Rozmowa z dziećmi nie tyle jest sprawdzianem ich religijnej wiedzy, co zebraniem ich życiowych doświadczeń i spostrzeżeń na temat omawianego problemu. Dlatego ważna jest umiejętność wciągnięcia dzieci w dyskusję i zabawę, pozwolenie, by rozważania toczyły się torami często nieprzewidzianymi przez prowadzącego.

Dochodziłem do tego wiele lat. Pamiętam pierwszą Mszę dla komunijnych dzieci, było to w Wilnie, krótko po...

7801

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]