Reklama

Poetka zapomniana

Poetka zapomniana

03.04.2006
Czyta się kilka minut
Pośród dwudziestu dwóch wydanych dotąd tomów Biblioteki Poezji Młodej Polski cztery są autorstwa kobiet. Przypomniano więc w Bibliotece trzy najsławniejsze poetki tej epoki - Kazimierę Zawistowską, Bronisławę Ostrowską i Marylę Wolską - a także odkrytą na nowo Marię Komornicką, której dramatyczne, naznaczone chorobą psychiczną życie zdaje się dziś przyciągać większą uwagę niż niedopełnione, choć bardzo interesujące dzieło.
U

Urodzoną w 1876 roku Komornicką przypisuje się do nurtu preekspresjonistycznego, wzbierającego w drugiej fazie Młodej Polski. Barbara Olech, edytorka wyboru wierszy Grossek-Koryckiej (1868-1926), także i ją łączy z tym nurtem. Zapomniana dziś zupełnie poetka, metrykalnie starsza, debiutowała bowiem stosunkowo późno, w roku 1900, a trzy lata później wydała pierwszy zbiór wierszy. W roku 1913 ukazały się aż trzy jej książki: tom poetycki "Orzeł oślepły", przypomniany teraz w całości, oraz dwa zbiory esejów, "Dialogi. Italiana" oraz "Medytacje". Później przyszły kolejne zbiory: "Niedziela palem" (1919) i pośmiertnie wydane "Pamiętnik liryczny" (1928) i "Wieszczka". Była też autorką powieści "Serce".

Jak pisze edytorka, "zarówno eseistyka, jak i powstające w tym czasie utwory poetyckie świadczą o intuicyjnym oglądzie świata, o żywej lekturze pism Bergsona i...

2723

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]