Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Platforma miejska

Platforma miejska

06.12.2014
Czyta się kilka minut
Ruchy miejskie mogą wzmocnić lokalną demokrację. Mogą też stać się kolejną, trochę lepszą Platformą Obywatelską. Co wybiorą?
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, 2014 r. Fot. Jarosław Jaśkowiak / MATERIAŁY PRASOWE
R

Ruchy społeczne stawiające sobie za cel życie w lepszym mieście nie pojawiły się wczoraj. Mają już swoją historię, która w Polsce sięga lat 90. XX w. Pierwotnie to z jednej strony anarchiści, którzy pierwsi zaczęli mówić o oddolnej miejskiej demokracji i wyszli z pomysłem budżetów obywatelskich, z drugiej – ruchy lokatorskie, które mobilizowały obywateli w walce o godne warunki mieszkaniowe i zajmowały się skutkami reprywatyzacji. Oba ruchy miały często charakter antysystemowy, skupiały się na kontestacji, która przybierała formy bądź to protestów, bądź akcji bardziej bezpośrednich, np. zajmowania pustostanów i zakładania squatów, czyli dosłownego wydzierania kawałków miejskiej przestrzeni na swoje potrzeby.
Dzisiejszy renesans ruchów miejskich opiera się na zupełnie innej filozofii. Wyrosły one z licznych organizacji pozarządowych i są nastawione przede wszystkim na reformę...

7167

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]