Reklama

Piotrze, dlaczego płaczesz

Piotrze, dlaczego płaczesz

26.03.2012
Czyta się kilka minut
Najpierw Piotr Apostoł udaje, że nie rozumie, o co w tej całej sprawie chodzi. Po chwili przysięga i zaklina się na wszystkie świętości, że nigdy w życiu nawet nie widział Aresztanta, a co dopiero miał z Nim jakiekolwiek konszachty.
J

Jednym słowem Piotr zdaje się mówić: Co wy ode mnie chcecie? Ja nic nie wiem, niczego nie widziałem, o niczym nie słyszałem. To opisane przez Mateusza Ewangelistę wydarzenie zazwyczaj określane jest jako zaparcie się świętego Piotra. Zresztą sam Pan Jezus mówi, że Piotr się go wyprze, gdyż razem z pozostałymi Apostołami zwątpi w Jezusa.

Tak stoi napisane w lekcjonarzu. To wypieranie się znajomości z Jezusem często rozumie się jako zdradę. W tym miejscu warto jednak zauważyć, że istnieją inne przekłady Pisma, które zdają się odsłaniać przyczyny takiego zachowania Apostołów i nie tylko. Mówi się w nich o tym, że Piotr i pozostali „doznają” urazy, a więc czują się urażeni, razi ich, rozczarowuje to, co Jezus robi, i to, co się z Nim dzieje. Podobnie rzecz ma się z Judą z Iskariotu. Na przykład w interlinearnym przekładzie Nowego Testamentu jest mowa nie o zdradzie, ale o wydaniu...

3057

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]