Reklama

Pierwsze dary Ducha

07.07.2014
Czyta się kilka minut
„Żyjemy za cenę Jezusowej śmierci” – słyszymy często z ambon.
A

Ale prawdziwe jest również inne powiedzenie: o tym, że zapłatą za nasze życie jest życie i śmierć naszych rodziców i przodków. Jak by bowiem nie patrzeć, jedno jest pewne: za wszystko, co od nich otrzymaliśmy, oni zapłacili swoim zdrowiem. Mało tego – wystarczy pójść na cmentarz wojskowy, aby się przekonać, że inni ludzie, których imion nawet nie znamy, oddali życie za to, że żyjemy.
Na szczęście nie jesteśmy ostatnim ogniwem w łańcuchu pokoleń. Mamy dzieci i wnuki, uczniów, nowicjuszy, studentów – jednym słowem: potomstwo (w sensie dosłownym i przenośnym). Żyjąc dla nich, spłacamy dług zaciągnięty u naszych ojców. A zatem śmierć wpisana jest w rytm życia. Służy życiu. Nic dziwnego, że ma charakter zbawczy: podtrzymuje, a bywa, że ratuje życie.
Święty Paweł Apostoł najwidoczniej też nad tym powiązaniem myślał. W „Liście do Rzymian” pisze, że „całe stworzenie aż dotąd...

2746

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]