Reklama

Ładowanie...

Patriarchat niezgody

29.02.2004
Czyta się kilka minut
Gdy 17 lutego do stolicy Rosji przybył kard. Walter Kasper, na stronie internetowej Patriarchatu Moskiewskiego przywitał go news-raport pod znamiennym tytułem: “Wszystkie Kościoły prawosławne wyraziły negatywną reakcję na możliwość ustanowienia Patriarchatu Greckokatolickiego na Ukrainie".
R

Raport zawiera streszczenia listów wszystkich nie-rosyjskich zwierzchników Cerkwi prawosławnych na świecie, skierowanych na ręce metropolity Cyryla, drugiej osobistości Patriarchatu Moskiewskiego. Sygnatariusze podzielają dezaprobatę Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego dla planów powołania greckokatolickiego patriarchatu w Kijowie. Hierarchowie jednoznacznie stwierdzili, że taki krok Watykanu oznaczałby śmierć dla - zawieszonego w 2000 r. (ostatnie spotkanie komisji mieszanej obu Kościołów w Baltimore) - dialogu katolicko-prawosławnego.

Listy stanowią odpowiedź na pismo patriarchy Aleksego II, informujące o otrzymanym od kard. Kaspera (jeszcze przed jego przyjazdem do Moskwy) memorandum. Właśnie w tym dokumencie niemiecki hierarcha zasugerował możliwość ustanowienia patriarchatu greckokatolickiego na Ukrainie. Już kilka dni wcześniej świat obiegła wiadomość -...

7682

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]