Reklama

Partyzant nie nadstawia policzka

Partyzant nie nadstawia policzka

28.08.2006
Czyta się kilka minut
Podążałem tropami czarnej legendy Kurasia. Uważam, że większość utartych opinii bierze się stąd, że jest to podziemie klęski. W czasie, kiedy Ogień działał, miał na Podhalu niemal jednoznaczne poparcie.
T

TYGODNIK POWSZECHNY: - Co Pan czuł, gdy prezydent odsłaniał pomnik Józefa Kurasia "Ognia"?

MACIEJ KORKUĆ: - Cóż, uroczystość była podniosła i czułem emocje, gdy np. zobaczyłem banderię konną bodaj 20 górali, z biało-czerwonymi flagami. Ale naprawdę ważne jest to, że następuje powolne przełamywanie schematów, w które wepchnęła nas propaganda komunistyczna. Jeszcze niedawno trudno było o stwierdzenie, że powojenne zbrojne podziemie należy w ten sposób upamiętnić. Oczywiście żadna postać historyczna nie jest wyłącznie czarna lub biała, bo na ogół to byli ludzie z krwi i kości - nie musimy z nich czynić świętych. Jednak nawet odcienie szarości da się uporządkować: kto był bliżej absolutnej bieli, kto bliżej czerni.

- To z jakim stopniem szarości mamy do czynienia w przypadku "Ognia"?

- Musimy pamiętać, że kategorie dobra i zła mają...

22587

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]