Reklama

Ładowanie...

Państwo a język

09.03.2003
Czyta się kilka minut
W

W rozwoju języków przepisy prawa odgrywają nie mniejszą rolę niż reguły językoznawcze. Chodzi przy tym nie tylko o zalecenia i opinie towarzystw językoznawczych, ale o regulacje, za którymi stoi autorytet państwa lub organizacji międzynarodowych - pisze w ZESZYTACH PRASOZNAWCZYCH (3-4) prof. Walery Pisarek z Ośrodka B adań Prasoznawczych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wprawdzie państwowe przepisy, zakazy i nakazy nie wpływają bezpośrednio na to, w jakim języku i jak mówi się w kręgu rodzinnym czy wśród przyjaciół, ale określają sposoby porozumiewania się w życiu publicznym. Pośrednio współdecydują też o świadomości kulturalnej, kompetencji i sprawności językowej społeczeństwa - to z przepisów prawa wynika choćby obowiązek szkolny, a odpowiednie regulacje kształtują też m.in. program nauczania języka ojczystego.

Znamienne, że ludność Ziemi używa dziś paru tysięcy języków...

5012

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]