Reklama

Pacjent, choroba i ja

Pacjent, choroba i ja

05.03.2007
Czyta się kilka minut
prof. Kornel Gibiński /fot. R. Krzanowski - Agencja Gazeta
K

KORNEL GIBIŃSKI: - Jeśli chce Pani rozmawiać o śmierci, to chyba nie jestem złym rozmówcą - w tym roku skończę 92 lata. Ledwo chodzę, powoli mówię, oddycham z wysiłkiem. Trudno się do tego przyzwyczaić, kiedy przez całe życie było się energicznym i szybkim. Tylko że wtedy moje serce nie pracowało na zaledwie połowę swoich możliwości, jak teraz.

ANNA MATEJA: - Ale Pan Profesor jeszcze w zeszłym roku pracował w klinice i spotykał się ze studentami! Chcę rozmawiać o śmierci na życzenie, która nie wydaje się pogodnym i świadomym odchodzeniem, raczej możliwością przerwania nieznośnego cierpienia.

- Dla jednych to eutanazja, dla innych prośba o dobrą śmierć, o którą nawet potrafimy się modlić! Nie dziwię się takim pragnieniom: ludzie wiedzą, że nie mogą żyć wiecznie. Tyle że jeden przez dobrą śmierć będzie rozumiał łagodne, spokojne umieranie, inny...

14572

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]