Reklama

Ładowanie...

Pacjent, choroba i ja

05.03.2007
Czyta się kilka minut
prof. Kornel Gibiński /fot. R. Krzanowski - Agencja Gazeta
K

KORNEL GIBIŃSKI: - Jeśli chce Pani rozmawiać o śmierci, to chyba nie jestem złym rozmówcą - w tym roku skończę 92 lata. Ledwo chodzę, powoli mówię, oddycham z wysiłkiem. Trudno się do tego przyzwyczaić, kiedy przez całe życie było się energicznym i szybkim. Tylko że wtedy moje serce nie pracowało na zaledwie połowę swoich możliwości, jak teraz.

ANNA MATEJA: - Ale Pan Profesor jeszcze w zeszłym roku pracował w klinice i spotykał się ze studentami! Chcę rozmawiać o śmierci na życzenie, która nie wydaje się pogodnym i świadomym odchodzeniem, raczej możliwością przerwania nieznośnego cierpienia.

- Dla jednych to eutanazja, dla innych prośba o dobrą śmierć, o którą nawet potrafimy się modlić! Nie dziwię się takim pragnieniom: ludzie wiedzą, że nie mogą żyć wiecznie. Tyle że jeden przez dobrą śmierć będzie rozumiał łagodne, spokojne umieranie, inny...

14572

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]