Reklama

Ładowanie...

Opowieści z Ziemiomorza

05.06.2007
Czyta się kilka minut
A

Animowany film "Opowieści z Ziemiomorza" oparty jest na wątkach zaczerpniętych ze słynnego cyklu fantasy Ursuli Le Guin, którym zachwycał się Stanisław Lem, a jedną z jego części, "Czarnoksiężnika z Archipelagu", tłumaczył na język polski nie kto inny jak Stanisław Barańczak. Pisarka stworzyła frapującą wizję świata, w którym magia spełnia rolę istotniejszą niż technologia, a zadaniem czarodziejów jest utrzymanie kruchej równowagi między światłem i ciemnością, życiem i śmiercią... Próby przekładu tej wizji na język obrazów podjął się debiutujący jako reżyser Goro Mi­yazaki, syn słynnego Hayao Miyazakiego, współtwórcy japońskiego studia filmów animowanych Ghibli.

Prawdę powiedziawszy, film Miyazakiego juniora nie dorównuje jeszcze dziełom ojca: nie ma głębi "Spirited Away", zachwycającej graficznej fantazji "Ruchomego zamku Hauru" czy uroczej,...

1804

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]