Reklama

Opowieści z Ziemiomorza

Opowieści z Ziemiomorza

05.06.2007
Czyta się kilka minut
A

Animowany film "Opowieści z Ziemiomorza" oparty jest na wątkach zaczerpniętych ze słynnego cyklu fantasy Ursuli Le Guin, którym zachwycał się Stanisław Lem, a jedną z jego części, "Czarnoksiężnika z Archipelagu", tłumaczył na język polski nie kto inny jak Stanisław Barańczak. Pisarka stworzyła frapującą wizję świata, w którym magia spełnia rolę istotniejszą niż technologia, a zadaniem czarodziejów jest utrzymanie kruchej równowagi między światłem i ciemnością, życiem i śmiercią... Próby przekładu tej wizji na język obrazów podjął się debiutujący jako reżyser Goro Mi­yazaki, syn słynnego Hayao Miyazakiego, współtwórcy japońskiego studia filmów animowanych Ghibli.

Prawdę powiedziawszy, film Miyazakiego juniora nie dorównuje jeszcze dziełom ojca: nie ma głębi "Spirited Away", zachwycającej graficznej fantazji "Ruchomego zamku Hauru" czy uroczej,...

1804

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]