Reklama

Ładowanie...

Opowieści Hoffmanna

06.11.2005
Czyta się kilka minut
Gdy obserwowałem w niemieckiej telewizji walki pani Merkel ze Schröderem, do głowy mi nie przyszło, że mógłby ją nagle zaatakować sojusznik, z którym ruszyła w wyborczy bój, to znaczy Edmund Stoiber z bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej. Tymczasem tak się właśnie stało. W polityce trudno o sojusze zakładające lojalność partnerów. To wniosek nieprzyjemny, ale sprawdził się i u nas.
P

Pani Merkel jak lodołamacz przebijający się przez krę zmierza jednak ku fotelowi kanclerza i trzeba ją pozostawić własnemu losowi. Warto tylko zauważyć, że kiedy w związku z wyborami Niemcy zrobili niejako inwentarz, okazało się, że ich budżet ma 30 miliardów euro deficytu. Jak z tego socjaldemokraci z chadekami pospołu wybrną, to już nie nasze zmartwienie. Ale Polska nie jest jedynym krajem, który ma kłopoty. I nie tylko my nie najszczęśliwiej wybraliśmy prezydenta, Amerykanie też się nie popisali. Łatwość, z jaką Mister Bush zadłużył Stany Zjednoczone, wyrzucając z nie swojej kieszeni dziesiątki miliardów dolarów, jest przerażająca. Po obu stronach oceanu politycy mają dziś skłonność do tego, by powiększać dziurę budżetową bez miary.

Należy unikać narzekania na sytuację powyborczą, ponieważ narzekania niczemu nie służą. Owszem, lepszym zapewne prezydentem...

6478

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]