Reklama

Od kryzysu do soboru

04.05.2010
Czyta się kilka minut
By uleczyć sytuację "potrzebujemy kompletnej, systematycznej reformy struktur Kościoła" - oświadczył australijski biskup Pat Power.
T

Ta wypowiedź z 21 kwietnia to jedyna znana mi publiczna reakcja biskupa na list otwarty ks. Hansa Künga (kolejną jest tekst abp. Henryka Muszyńskiego oraz abp. Józefa Życińskiego - red.). Küng zarzucił Benedyktowi XVI zdradę ducha Soboru Watykańskiego II, uznał go za głównego winowajcę "najgłębszego kryzysu wiarygodności [Kościoła] od czasów Reformacji", a biskupów wezwał do swoistego nieposłuszeństwa papieżowi, oddolnego zabiegania o odnowę Kościoła i starań na rzecz zwołania kolejnego soboru.

Chociaż Küng jest niewątpliwie - jak ujął to James Martin SJ, redaktor tygodnika "America" - "teologiem wielkiej uczoności, znakomitym i doświadczonym", to akurat w samym liście cech tych jak na lekarstwo.

Czas na reformę

Australijski biskup nie dyskutuje więc z Küngiem, ale skupia się na konieczności reformy...

7020

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]