Reklama

Obrończyni

Obrończyni

20.06.2016
Czyta się kilka minut
We wrześniu minie 40 lat od utworzenia Komitetu Obrony Robotników. Jego współtwórczynią była Aniela Steinsbergowa. 29 czerwca przypada 120. rocznica jej urodzin.
A

Aniela Berlinerblau pochodziła ze spolonizowanej rodziny warszawskich Żydów. Jej nauczycielkami były Stefania Sempołowska, organizatorka pomocy więźniom politycznym za czasów carskich i w II Rzeczypospolitej oraz Helena Skłodowska-Szalayowa, a wzorem kobiety niezależnej – siostra Heleny, Maria Skłodowska-Curie. Po ukończeniu studiów prawniczych i aplikacji Aniela zatrudniła się w krakowskiej kancelarii adwokackiej męża, Emila Steinsberga. Była jedną z niewielu kobiet-adwokatów, broniła w procesach politycznych. Należała do Polskiej Partii Socjalistycznej. Podczas wojny zginęli niemal wszyscy jej najbliżsi, ona sama przeżyła na fałszywych papierach. Działała w PPS-owskiej konspiracji, stąd bliska znajomość z Józefem Cyrankiewiczem, wspierała „Żegotę”. Po wojnie pracowała w Biurze Prawnym Urzędu Rady Ministrów. Zwolniona na początku 1953 r., w maju wznowiła praktykę adwokacką, a w roku...

2885

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]