Reklama

O jeden protest mniej

O jeden protest mniej

19.01.2015
Czyta się kilka minut
Jeszcze w listopadzie 2014 r. zanosiło się na protesty – dziś mamy kompromis: Sejm przyjął ustawę o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych.
C

Chronologia zdarzeń wygląda tak. W 2005 r. uchwalono ustawę regulującą zasady, na jakich naukowcy mogą wykorzystywać zwierzęta do badań. Choć przedstawiciele organizacji pozarządowych nie byli nią zachwyceni, nikt nie protestował; ówczesne przepisy uznano za kompromisowe. Pięć lat później powstała unijna dyrektywa. Miała dać zwierzętom dodatkową ochronę, ale – paradoksalnie – przyczyniła się do przesilenia. Bo w ślad za nią rząd przygotował nowelizację polskiego prawa, które dyrektywę albo „rozwadniało” (np. dokument UE dopuszczał powtórny eksperyment na tym samym zwierzęciu w wyjątkowych sytuacjach, a polska ustawa czyniła z tego de facto normę), albo było wręcz sprzeczne z jej duchem (w wydających zgody na doświadczenia komisjach etycznych mogło nie być ani jednego przedstawiciela organizacji broniącej prawa zwierząt).
Przy okazji burzy wokół projektu głos zabrali...

1985

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]