Reklama

Nowe zmartwienie Unii

Nowe zmartwienie Unii

22.10.2012
Czyta się kilka minut
Piotr M. Kaczyński: Secesja Szkotów i Katalończyków może oznaczać pomniejszenie znaczenia Hiszpanii i Brytanii, a wzrost roli Polski w Europie.
P

Patrycja Bukalska: W Unii rosną tendencje separatystyczne. Referendum niepodległościowe odbędzie się w Szkocji, domaga się go również Katalonia. Unia jest przygotowana na takie sytuacje? Piotr M. Kaczyński: Nie jest. Nie ma jasnych przepisów, przemyśleń czy refleksji, co wtedy zrobić. Jest za to zaskoczenie i niewiadoma co do rozwoju wypadków. Gdyby np. Katalonia ogłosiła niepodległość, czy traktat akcesyjny Hiszpanii „przeniósłby się” na Katalonię, czy też musiałaby ona negocjować z Unią od początku? Wszystko zależy od tego, jak to będzie przeprowadzone. Możemy mieć do czynienia ze zorganizowaną secesją albo też z dezintegracją państwa członkowskiego. W historii mamy przykład, gdy Rosja zastąpiła ZSRR w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na zasadzie dziedziczenia. Ale inne państwa powstałe po upadku ZSRR były traktowane jak państwa nowe. Podobnie Czechy i...

3769

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]