Reklama

Niemieccy Żydzi kontra Steinbach

Niemieccy Żydzi kontra Steinbach

18.12.2005
Czyta się kilka minut
Polacy zyskali mocnego sojusznika, a Erika Steinbach ma od kilku dni kolejnego poważnego przeciwnika. I to takiego, którego głos może okazać się gwoździem do trumny dla projektu, który przewodnicząca niemieckiego Związku Wypędzonych próbuje od 1999 r. zbudować w Berlinie za pieniądze z budżetu Republiki Federalnej.
O

Oto w sprawie Centrum przeciw Wypędzeniom głos zabrała - po raz pierwszy - Rada Żydów w Niemczech, najwyższe gremium reprezentujące tam społeczność żydowską. W wydanym 2 grudnia oświadczeniu przewodniczący Rady Paul Spiegel oraz jego zastępca Salomon Korn skrytykowali projekt Eriki Steinbach, sugerując przy tym, że kanclerz Angela Merkel powinna poważnie potraktować obawy, jakie formułują w tej kwestii Polacy i Czesi. Zaznaczając - podobnie jak czyni to większość polskich uczestników debaty - że samo upamiętnienie ofiar powojennych wysiedleń jest jak najbardziej uprawnione, Spiegel i Korn podkreślają, że upamiętnienie to nie może ani relatywizować zbrodni nazistowskich, ani prowadzić do “zamiany ról między ofiarami a oprawcami". Korn, który w Radzie odpowiada za kwestie “polityki historycznej", dodał jeszcze, że od pewnego czasu w Niemczech widać “niebezpieczną zmianę...

1313

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]