Reklama

Nie tylko Erika Steinbach

Nie tylko Erika Steinbach

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Gdyby międzynarodowe projekty wydawnicze traktować jako dowód wysiłków i dobrej woli stron, które w projektach tych uczestniczą, to okaże się, że w ostatnich 14 latach w relacjach polsko-niemieckich nie brakowało ani wysiłku, ani ludzi dobrej woli.
P

Publikacjami wydawanymi po polsku lub/i po niemiecku, których autorzy wywodzili się z obu krajów, można zapełnić już długą półkę. Antologie tekstów, wspólne projekty badawcze, wspomnienia Polaków i Niemców (np. wysiedleńców z polskich Kresów i niemieckich Ostgebiete), zapisy konferencji naukowych, księgi pamiątkowe itp. miały najróżniejszy charakter. I różny cel przyświecał ich wydawcom: czasem praktyczny (wydana po niemiecku antologia tekstów o wysiedleniach, które ukazały się w Polsce w latach 90., miała przybliżyć Niemcom polski punkt widzenia), a czasem okolicznościowy.

Do tej drugiej kategorii zalicza się antologia 11 esejów, wydana pod redakcją prof. Mieczysława Tomali (i z inspiracji prezydenta Kwaśniewskiego, który zachęcił do takiego projektu po spotkaniu w Gnieźnie w 2000 r.). Jej plus - to spojrzenie na różne, czasem słabo dostrzegane aspekty w...

2898

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]