Reklama

Ładowanie...

Nie tylko Erika Steinbach

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Gdyby międzynarodowe projekty wydawnicze traktować jako dowód wysiłków i dobrej woli stron, które w projektach tych uczestniczą, to okaże się, że w ostatnich 14 latach w relacjach polsko-niemieckich nie brakowało ani wysiłku, ani ludzi dobrej woli.
P

Publikacjami wydawanymi po polsku lub/i po niemiecku, których autorzy wywodzili się z obu krajów, można zapełnić już długą półkę. Antologie tekstów, wspólne projekty badawcze, wspomnienia Polaków i Niemców (np. wysiedleńców z polskich Kresów i niemieckich Ostgebiete), zapisy konferencji naukowych, księgi pamiątkowe itp. miały najróżniejszy charakter. I różny cel przyświecał ich wydawcom: czasem praktyczny (wydana po niemiecku antologia tekstów o wysiedleniach, które ukazały się w Polsce w latach 90., miała przybliżyć Niemcom polski punkt widzenia), a czasem okolicznościowy.

Do tej drugiej kategorii zalicza się antologia 11 esejów, wydana pod redakcją prof. Mieczysława Tomali (i z inspiracji prezydenta Kwaśniewskiego, który zachęcił do takiego projektu po spotkaniu w Gnieźnie w 2000 r.). Jej plus - to spojrzenie na różne, czasem słabo dostrzegane aspekty w...

2898

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]