Reklama

Nie krzyż, lecz Jezus

Nie krzyż, lecz Jezus

08.09.2014
Czyta się kilka minut
Co sprawiło, że krzyż, narzędzie egzekucji, stał się symbolem chrześcijaństwa? W czasie kazań wciąż słyszymy, że Jezus umarł za nasze grzechy, dla naszego zbawienia.
S

Słyszymy, że krew Jezusa obmywa nas z grzechów; prosimy Go, by ukrył nas w swoich ranach, napoił swoją krwią, nakarmił ciałem. Zresztą, sam Jezus zaprasza uczestniczących we mszy, by brali, jedli Jego ciało i pili Jego krew. Poza tym każdego roku media w sezonie ogórkowym zabierają się za „poszukiwanie” Świętego Graala – według legendy owa relikwia ma cudotwórczą, czyli magiczną, moc. Kilka lat temu w kinach wyświetlano „Pasję” Mela Gibsona, film epatujący widokiem zmasakrowanego ciała Jezusa. Jak sobie poradzić z tą wszechobecną symboliką śmierci, cierpienia?
Zapewne należy zastosować taktykę traperów z puszczy amazońskiej: zrobić przecinkę. W naszym przypadku chodziłoby o to, by „przedrzeć się” przez to, co już wiemy o krzyżu, aby dotrzeć do faktów. Tak przynajmniej radzi św. Ignacy Loyola: wyobraź sobie, że stoisz razem z Maryją, Janem i garstką innych osób na Golgocie przy...

2824

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]