Reklama

Na marginesie, hermeneutycznie

Na marginesie, hermeneutycznie

11.05.2007
Czyta się kilka minut
Dyskusja o poezji najnowszej doczekała się dwóch manifestów: Igora Stokfiszewskiego i Marii Cyranowicz. Chciałbym zrozumieć, "co i "jak obwieszają krytycy.
Z

Zacząć wypada od określenia pytania, jakie postawił Stokfiszewski. Nie jest to pytanie o kształt poezji, jej temat; nie wydaje się także najistotniejsza batalia o hierarchię, prywatny czy powszechny kanon. "Mocną racją" perswazyjnych mocy Stokfiszewskiego staje się proklamowanie "ponownej lektury", "rezygnującej z języków metafizycznych, egzystencjalnych czy metapoetyckich". Wynika ona z przekonania, że krytycy okazali się nieprzygotowani do swej społecznej roli, do wystąpienia przeciw kulturze ufundowanej na projekcie liberalnym. Także Cyranowicz domaga się lektury uwzględniającej nowe formy komunikacji. Tę perspektywę uznaję za najcenniejszą. Nie interesuje mnie negocjowanie prywatnych obrazów najnowszej poezji (o co zabiegają Karol Maliszewski, Grzegorz Kociuba i Tomasz Bielec) - chcę porozmawiać, jak ją czytamy.

To już było

...
10416

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]