Reklama

Ładowanie...

Na marginesie, hermeneutycznie

11.05.2007
Czyta się kilka minut
Dyskusja o poezji najnowszej doczekała się dwóch manifestów: Igora Stokfiszewskiego i Marii Cyranowicz. Chciałbym zrozumieć, "co i "jak obwieszają krytycy.
Z

Zacząć wypada od określenia pytania, jakie postawił Stokfiszewski. Nie jest to pytanie o kształt poezji, jej temat; nie wydaje się także najistotniejsza batalia o hierarchię, prywatny czy powszechny kanon. "Mocną racją" perswazyjnych mocy Stokfiszewskiego staje się proklamowanie "ponownej lektury", "rezygnującej z języków metafizycznych, egzystencjalnych czy metapoetyckich". Wynika ona z przekonania, że krytycy okazali się nieprzygotowani do swej społecznej roli, do wystąpienia przeciw kulturze ufundowanej na projekcie liberalnym. Także Cyranowicz domaga się lektury uwzględniającej nowe formy komunikacji. Tę perspektywę uznaję za najcenniejszą. Nie interesuje mnie negocjowanie prywatnych obrazów najnowszej poezji (o co zabiegają Karol Maliszewski, Grzegorz Kociuba i Tomasz Bielec) - chcę porozmawiać, jak ją czytamy.

To już było

...
10416

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]