Reklama

Ładowanie...

Mówiłem, że to ptak

24.06.2013
Czyta się kilka minut
Rynek Główny w Krakowie, jakieś pięć, sześć lat temu.
P

Przed „Erosem spętanym” Igora Mitoraja staje ze dwadzieścioro dzieci i nauczycielka. Prawie wszyscy mają przygotowane komórki lub aparaty. Pani dzieli uczniów na cztery części, a potem mówi: „Uwaga, pierwsza grupa wchodzi do głowy”.
Maciek Malicki uwielbiał takie historie. Jak się spotykaliśmy, opowiadaliśmy sobie, kto jakie ma. Potem te, które mi opowiadał, znajdowałem w jego książkach, najwięcej w „Takie tam”, zbiorze krótkich kawałków: obserwacji, podsłyszeń, prawd życia. Rozmowa w pociągu: „– Ale pan szybko czyta. – Tak. Opuszczam białe”. W sklepie: „– Poproszę kiełbasę. – Ile? – Pętko. – Całe? – Jak to? – W te i z powrotem? – Tak”. W autobusie: „– Do Śródborowa? – pyta pani. – Tak – odpowiada kierowca. – Do Otwocka? – Gdzie pani chce jechać? – Do Otwocka. – Jak pani chce do Otwocka, to niech pani pyta, czy do Otwocka. – Ale ja chcę do Otwocka autobusem do Śródborowa. –...

3301

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]