Reklama

Mowa gestów

Mowa gestów

13.11.2005
Czyta się kilka minut
Mówiono o nim: Papież gestów. Tych spektakularnych (takich jak wizyta w synagodze i w meczecie, prośba o przebaczenie za grzechy ludzi Kościoła, spotkanie w Asyżu i pielgrzymka do Ziemi Świętej...) i tych zwyczajnych (takich jak przytulenie, uśmiech, ucałowanie ziemi i machnięcie ręką...). Dzięki tym pierwszym obdarzyliśmy go przydomkiem Wielki; dzięki tym drugim - w kwietniu tego roku płakali po nim ludzie na całym świecie. Bo czuli (a nie tylko wiedzieli), że ich kochał.
G

Gesty to szczególny rodzaj komunikacji, specjalny ,,język" - Jan Paweł II doszedł w nim do perfekcji. ,,On nigdy nie mówił dużo o uczuciach - wspomina Arturo Mari. - Wyrażał je wzrokiem, gestem: kładąc rękę na ramieniu, zaciskając ją na barku". Niewykluczone, że w takiej powściągliwości kształtował go ojciec, zawodowy żołnierz, asceta. Niewykluczone, że tego uczył go Mieczysław Kotlarczyk: potęgi słowa wspartego jednym prostym - i czytelnym - gestem. Niewykluczone, że on - sierota - dobrze wiedział, jak ważna jest ,,mowa ciała". I że on - filozof, spec od antropologii filozoficznej - rozumiał (i umiał to zastosować w praktyce), że budujemy swoją tożsamość poprzez symbole. Ale może były i inne powody sięgnięcia przezeń do mowy gestów?

Papież miał wielki talent językowy, niemniej - i warto o tym pamiętać - nigdy nie był ,,dwujęzyczny"; każdy język (każdy poza...

2967

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]