Reklama

Modlitwa wieczorna – Maariw

Modlitwa wieczorna – Maariw

08.03.2011
Czyta się kilka minut
Księga Kapłańska 1, 1 - 5, 26
W

Wedle Talmudu trzy codzienne modlitwy zostały wprowadzone przez Patriarchów. Abraham zapoczątkował modlitwę poranną, Izaak popołudniową, a Jakub wieczorną. Gdy Jakub, idąc z rodzinnego domu do Labana, zorientował się, że przeszedł wzgórze Moria, gdzie leżał związany i ofiarowany Bogu jego ojciec, wrócił do tego miejsca, by tam się pomodlić. Było to już o zmierzchu. Chciał iść dalej, ale Bóg nakazał, by pozostał tam na noc. Wtedy przyśniła mu się drabina sięgająca niebios, drabina będąca symbolem duchowego wznoszenia.

Powiada się, że każda z tych modlitw odpowiada podstawowym atrybutom Boskiej obecności w świecie: sprawiedliwości, dobroci i miłosierdziu. Na nich, jak na kolumnach pałacu, wznosi się budowla wszechświata. Miłosierdzie jest wyrazem dobroci i jest potrzebne wtedy, gdy ludzie okazują się zbyt słabi, by przyjąć Boskie wyroki. Kiedy Bóg stworzył...

4810

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]