Reklama

Mit i współczucie

Mit i współczucie

27.05.2008
Czyta się kilka minut
Zbigniew Herbert: KRÓL MRÓWEK. PRYWATNA MITOLOGIA - "Poplamione obrusy, ślady papierosów wokół małych talerzyków na stole obrad Olimpu, niezmieniane serwetki i kwiaty w kryształowych wazonach, a także monotonna lista potraw, słaby wybór win - już to samo świadczyło o głębokim kryzysie świata bogów.
B

Bogowie nie przychodzili lub samowolnie opuszczali obrady, spożywali dary boże nieestetycznie (i wbrew regułom), spali przy stole lub głośno wypuszczali odgłosy z ciała. Losy świata wymykały się z ich rąk". Tak rozpoczyna się "Ofiara", zamykająca główny cykl utworów tworzących tę książkę. Nie ma wątpliwości - nie mamy do czynienia ze szkolnym wykładem mitologii.

Co jednak w takim razie z tytułem cyklu - i być może alternatywnym tytułem całości? Brzmi on "Bogowie z zeszytów szkolnych" i stanowi aluzję do napisanej w 1919 roku ballady Rudyarda Kiplinga. Angielski poeta przeciwstawia w niej zdrowy rozsądek tradycji wyrażony w sentencjach i maksymach modnym ideologiom - ale co robić, skoro kryzys objął także i Olimp? Czy ocalić nas może tylko ofiara Dionizosa?

"Król mrówek", ostatnia, powstająca przez blisko 20 lat i niedokończona książka...

4195

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]