Reklama

Migracja wewnętrzna, migracja zewnętrzna

Migracja wewnętrzna, migracja zewnętrzna

z Paryża
24.05.2021
Czyta się kilka minut
Francję zamieszkują największe w Europie społeczności Żydów i muzułmanów. Dlatego przypomina ona dziś beczkę prochu.
Propalestyńska demonstracja w Lille, północna Francja, 15 maja 2021 r. MICHEL SPINGLER / EAST NEWS
W

Wokół paryskiego Dworca Północnego stoją kordony uzbrojonych po zęby żandarmów i sznur furgonetek policji. Tuż obok jest dzielnica Goutte d’Or, zamieszkana głównie przez paryżan pochodzenia arabskiego. Niecodzienny widok: więcej tu dziś mundurowych niż mieszkańców, bo ci skorzystali z długiego weekendu, aby wreszcie wyjechać za miasto.

Jest sobota, 15 maja, około godziny czternastej. Zwykle rojny i gwarny bulwar Magenta świeci pustkami: wszystkie sklepy zamknięto na rozkaz władz. Nikt nie przemknie się tu bez kontroli, wszystkie torby poddawane są rewizji, jak na lotnisku. Za chwilę w tej okolicy ma zacząć się manifestacja poparcia dla Palestyńczyków. Nielegalna, bo zakazał jej miejscowy prefekt policji, na polecenie zwierzchników z MSW. Stąd ta wielka mobilizacja: aby zapobiec zamieszkom, do północnej części stolicy wysłano ponad 4 tys. policjantów i żandarmów.

Mimo to...

4506

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]