Reklama

Ładowanie...

Matka Polka w krzywym zwierciadle

18.08.2007
Czyta się kilka minut
Bohaterkę "Dziewczyny z zapałkami słowa ocalają od rozpaczy, są okrętem, który z odciętej od świata wyspy zabiera rozbitka na pełne morze. Kunsztownym językiem, bywa, że sarkazmem i czarnym humorem unieważnia ona trywialność codzienności.
G

Główni bohaterowie: ona, on, ich dzieci, jego matka. Historia opowiadana jest z punktu widzenia Hanny, najpierw nadwrażliwej dziewczyny, później dojrzałej kobiety. Najpierw idealistki, później sfrustrowanej realistki. Najpierw obiecującej poetki, później kury domowej podczytującej filozoficzne rozprawy między podsuwaniem mężowi obiadów, praniem pieluch i użeraniem się z teściową. Najpierw kobiety ze świetlaną przyszłością, później z przegraną teraźniejszością. Słowem, Matka Polka, tyle że w krzywym zwierciadle. Nietypowa, bo pogrążona w depresji. Po jednym głębszym chucha i dmucha na to święte domowe ognisko. Zamknięta w lodowatej twierdzy małżeństwa, skazana na beztroskiego męża, ukochanego synusia mamusi, niemogącej pogodzić się z tym, że "jej chłopiec" dokonuje samodzielnych wyborów. Skazana na siebie samą, wciśnięta w rozmaite biologiczne i kulturowe kostiumy: córki,...

4823

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]