Reklama

Luki, furtki, przejścia

Luki, furtki, przejścia

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Temperatura sporu o ochronę życia mogłaby sugerować, że w Polsce nie ma wartości większej niż ono. Manifestacje wrażliwości nie pomogły jednak wypracować społecznej zgody wokół innych kwestii powstałych na przecięciu biologii i etyki.
O

Od kilku tygodni wprawdzie roztrząsane są problemy wywołane wypowiedzią minister zdrowia Ewy Kopacz o możliwości refundowania przez państwo zapłodnienia in vitro i listem Rady Episkopatu ds. Rodziny, w którym tę metodę przyrównano do "wyrafinowanej aborcji". Kłopot w tym, że głównymi bohaterami uczyniliśmy zarodek i embrion, a przedmiotem rozważań możliwość dopuszczenia bądź zakazania zapłodnienia in vitro na gruncie polskiego prawa. Nawet o Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Godności Istoty Ludzkiej wobec zastosowań Biologii i Medycyny z 1997 r. rozmawia się wyłącznie w kontekście problemów wywołanych in vitro, choć jest to tylko jedna z wielu kwestii poruszanych w dokumencie Rady Europy, a zakres ochrony życia ludzkiego w ogóle jest w konwencji szerszy niż w jakimkolwiek innym akcie prawnym obowiązującym w Polsce.

Nadal więc, mimo szumu medialnego, nie...

14378

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]