Reklama

Liryka, humor, polityka

Liryka, humor, polityka

16.01.2017
Czyta się kilka minut
Pierwsza w tej rubryce książka z tegoroczną datą powinna być szczególna. No i jest: to najobszerniejszy jak dotąd wybór wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego.
Z

Zastanawia łatwość, z jaką w podsumowaniach naszej powojennej literatury pomija się nazwiska Jeremiego Przybory, Agnieszki Osieckiej czy właśnie Młynarskiego. Ot, piosenki... Z faktem, że kabaretowe w końcu „Słówka” Boya mieszczą się w granicach wyznaczanych przez podręczniki, wszyscy się już pogodzili. Tuwima ratuje jego twórczość „poważna”, podobnie z Gałczyńskim, czasem wspomni ktoś o Hemarze, ale współcześni? W historycznoliterackich syntezach prędzej znajdziemy nazwiska wierszopisów, do których książek być może nikt już nigdy nie zajrzy, niż owych „lżejszych” rzekomo autorów. A przecież to pisarze o genialnym słuchu i wrażliwości na nastroje społeczne, poszerzający rejestry języka, umiejący wychwycić i nazwać nowe zjawiska w otaczającym nas świecie. Teksty wspomnianej trójki są jednym z kluczy do poznania kultury, mentalności społecznej, a nawet historii politycznej powojennego...

2906

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]