Reklama

Lekcje czytania z Chwinem i Markowskim

Lekcje czytania z Chwinem i Markowskim

26.01.2010
Czyta się kilka minut
"Władca much" i "Ulica krokodyli" to kolejne teksty, o których rozmawialiśmy z licealistami w ramach "Tygodnikowej" akcji "Lekcja czytania z...".
G

Gdańska, dwugodzinna  "Lekcja czytania" z tekstem W. Goldinga ,,Władca much" odbyła się w Sali Kolumnowej Muzeum Narodowego. Uczestniczyło w niej ponad 80 uczniów z pięciu gdańskich liceów ogólnokształcących. Prowadzący prof. Stefan Chwin mówił o świecie przedstawionym w powieści - fabule i bohaterach, jednocześnie umiejętnie wprowadzał dygresje na temat problematyki utworu i możliwości interpretacji tekstu. Stawiał pytania o to, jak rodzi się hierarchia społeczna, w jaki sposób pojawia się zło, zwracał uwagę na przedstawienie mechanizmów psychologii tłumu, miejsca i roli jednostki w społeczeństwie. Dyskusja z uczniami dotyczyła np. czytania powieści przez pryzmat wydarzeń II wojny światowej, słabości ustroju demokratycznego, także odczytań prozy w kontekstach biblijnych.

W Rybniku "Lekcja czytania" odbyła się w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich, a ...

6289

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]