Reklama

Lekcje czytania z Chwinem i Markowskim

26.01.2010
Czyta się kilka minut
"Władca much" i "Ulica krokodyli" to kolejne teksty, o których rozmawialiśmy z licealistami w ramach "Tygodnikowej" akcji "Lekcja czytania z...".
G

Gdańska, dwugodzinna  "Lekcja czytania" z tekstem W. Goldinga ,,Władca much" odbyła się w Sali Kolumnowej Muzeum Narodowego. Uczestniczyło w niej ponad 80 uczniów z pięciu gdańskich liceów ogólnokształcących. Prowadzący prof. Stefan Chwin mówił o świecie przedstawionym w powieści - fabule i bohaterach, jednocześnie umiejętnie wprowadzał dygresje na temat problematyki utworu i możliwości interpretacji tekstu. Stawiał pytania o to, jak rodzi się hierarchia społeczna, w jaki sposób pojawia się zło, zwracał uwagę na przedstawienie mechanizmów psychologii tłumu, miejsca i roli jednostki w społeczeństwie. Dyskusja z uczniami dotyczyła np. czytania powieści przez pryzmat wydarzeń II wojny światowej, słabości ustroju demokratycznego, także odczytań prozy w kontekstach biblijnych.

W Rybniku "Lekcja czytania" odbyła się w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich, a ...

6289

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]