Reklama

Lekcje czytania z Chwinem i Markowskim

Lekcje czytania z Chwinem i Markowskim

26.01.2010
Czyta się kilka minut
"Władca much" i "Ulica krokodyli" to kolejne teksty, o których rozmawialiśmy z licealistami w ramach "Tygodnikowej" akcji "Lekcja czytania z...".
G

Gdańska, dwugodzinna  "Lekcja czytania" z tekstem W. Goldinga ,,Władca much" odbyła się w Sali Kolumnowej Muzeum Narodowego. Uczestniczyło w niej ponad 80 uczniów z pięciu gdańskich liceów ogólnokształcących. Prowadzący prof. Stefan Chwin mówił o świecie przedstawionym w powieści - fabule i bohaterach, jednocześnie umiejętnie wprowadzał dygresje na temat problematyki utworu i możliwości interpretacji tekstu. Stawiał pytania o to, jak rodzi się hierarchia społeczna, w jaki sposób pojawia się zło, zwracał uwagę na przedstawienie mechanizmów psychologii tłumu, miejsca i roli jednostki w społeczeństwie. Dyskusja z uczniami dotyczyła np. czytania powieści przez pryzmat wydarzeń II wojny światowej, słabości ustroju demokratycznego, także odczytań prozy w kontekstach biblijnych.

W Rybniku "Lekcja czytania" odbyła się w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich, a ...

6289

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]