Reklama

Lech lecha

Lech lecha

13.10.2010
Czyta się kilka minut
Księga Rodzaju 12, 1 - 17, 27
A

Abram usłyszał w Haranie głos Boga, który nakazał mu: "Wyjdź z ziemi swojej i od rodziny swojej, i z domu ojca swego do ziemi, którą ci wskażę" (12, 1). Co oznacza: "Idź dla swego dobra. I uczynię z ciebie wielki naród, ponieważ tutaj nie dostąpisz przywileju posiadania dzieci". W ten sposób tłumaczy słowa biblijne ich komentator, rabin Raszi. Dotarł Abram do ziemi kananejskiej, do której szedł z Ur w Babilonii. Jest niemal pewne, iż od początku wiedział, że ziemia ta jest dziedzictwem i własnością Wiekuistego i że jej przeznaczona jest szczególna misja.

Możemy pytać, dlaczego Wiekuisty wybrał właśnie Abrama-Abrahama i uczynił go założycielem oraz ojcem Izraela. Filozof i mędrzec z Kairu Mojżesz Majmonides pisał tak: "Powodem byli ludzie z Ur, którzy uczynili mu wiele zła z racji jego wiary w Jedynego, i uciekł stamtąd do Kanaanu, po drodze zatrzymując się w...

4813

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]