Reklama

Lawina i kamienie

Lawina i kamienie

07.10.2013
Czyta się kilka minut
Jest rówieśniczką Stanów Zjednoczonych, przetrwała rozbiory i stalinizm, jej uczniowie walczyli w powstaniach i wojnach. Czy jedna z najstarszych w Polsce szkół upadnie?
W

W ostatni dzień lutego 1863 r. grupa 60 gimnazjalistów z Trzemeszna w Wielkopolsce – wtedy w zaborze pruskim – ucieka z domów. Przechodzą zieloną granicę między zaborami i zaciągają się do powstańczych oddziałów. Część zginie w walce z Rosjanami.
Wydarzenie to obrośnie w szkole kultem: będą wspominały je kolejne pokolenia uczniów. Szczególnie obchodzono je w tym roku, w 150. rocznicę Powstania Styczniowego. Ale nie tylko z powodu okrągłej rocznicy: wspomnienie „Wyprawy Trzemeszeńskiej” zbiegło się z groźbą zamknięcia szkoły. – Jeśli liceum przepadnie, Trzemeszno przestanie być miasteczkiem i zostanie wsią – mówi dziś Jarosław Jatczak, przewodniczący rady rodziców. Aby ratować szkołę, obrońcy liceum chcą odwołać radę powiatu.
NIE SAMĄ MATURĄ
Adrianna Jaskuła i Roksana Król zaczęły niedawno rok szkolny w kiepskich nastrojach. Wkrótce matura, a tu...

8973

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]