Reklama

Kwiat i korzenie

Kwiat i korzenie

02.11.2011
Czyta się kilka minut
Dla Mikołajskiej rola artystki w PRL-u przestała być oczywista po przeczytaniu książki "Teatr i film Trzeciej Rzeszy", podarowanej przez Adama Michnika. Lektura okazała się dla niej szokiem.
"

"A co, źle zagrała?" - miał zapytać zdezorientowany Maciej Prus, gdy w 1975 r. ze względu na udział Haliny Mikołajskiej zatrzymano w telewizji emisję reżyserowanej przez niego sztuki Pirandella "Żywa maska". Nawet najwyższe organy komunistycznej władzy miały z nią problem. Niech o tym zaświadczą słowa Edwarda Gierka, które rzekomo wypowiedział w rozmowie z Jarosławem Iwaszkiewiczem w kontekście filmu "Barwy ochronne": "Przyszli do mnie z pytaniem, czy należy puścić film Zanussiego, w którym gra Halina Mikołajska. Zapytałem, czy występuje ona tam jako aktorka, czy też jako opozycjonistka. Odpowiedziano mi, że jako aktorka. A więc co to za problem? - zapytałem i kazałem puścić film".

Aktorka? Opozycjonistka?

No właśnie. Aktorka? Opozycjonistka? W pewnym momencie sama nie była w stanie tych dwóch społecznych ról odróżnić, nawet...

8376

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]