Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

12.11.2018
Czyta się kilka minut
5 – 11 listopada
S

Szopki

Zespół Ewaluacyjny UNESCO pozytywnie zarekomendował wpisanie krakowskiego szopkarstwa na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. Jeśli wpis zostanie potwierdzony, szopkarstwo będzie pierwszą polską propozycją na zawierającej ponad 300 pozycji liście najważniejszych tradycji świata – obok jogi, rumby, fado, kaligrafii oraz diety śródziemno­morskiej. Szopki, jak co roku, będzie można oglądać w pierwszy czwartek grudnia na Rynku Głównym w Krakowie (a potem w Muzeum Historycznym).

Nominacje

Szansę na kolejne wyróżnienia ma „Zimna wojna”. Film Pawła Pawlikowskiego zebrał nominacje we wszystkich kategoriach tzw. wielkiej piątki do Europejskich Nagród Filmowych i ubiega się o tytuł najlepszego filmu oraz nagrodę za reżyserię i scenariusz. Odtwórcy głównych ról, Joanna Kulig i Tomasz Kot, zostali nominowani w kategoriach aktorskich. Film zdobył już Złotą Palmę w Cannes (za reżyserię), a obecnie walczy o nominację do Oscara.

Proza

Tymczasem w kraju ożywcza dyskusja na temat roli literatury w życiu publicznym. „Poezja przez lata była kwestią czołową, bo nawet analfabeta był w stanie ją zapamiętać” – interpretował Rafał Ziemkiewicz na antenie TV Republika. „Poezja była propagandą, dlatego każda frakcja chciała mieć swoich poetów. Dziś tę rolę przejęła telewizja” – ujawnił publicysta, dodając, że sam wypowiada się w gatunku, który obecnie zastąpił powieść.

Poezja

Pocieszamy, że poetów mimo wszystko nadal można czytać w środkach komunikacji miejskiej. Przez dwa tygodnie plakaty z fragmentami utworów Zbigniewa Herberta, Adama Mickiewicza i Jarosława Marka Rymkiewicza promują polską literaturę w wagonach londyńskiego metra.

Jesień

Wieść o końcu powieści najwyraźniej dotarła do pisarza Szczepana Twardocha. Autor „Królestwa” na spotkaniu towarzyszącym Opolskiej Jesieni Literackiej wyznał, że „brzydzi się teorią literatury”, a wiedza z jej zakresu szkodzi twórczości literackiej. Dla pewności informację przekazał także czytelnikom w Kielcach.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]