Kultura w skrócie

5 – 11 listopada

Szopki

Zespół Ewaluacyjny UNESCO pozytywnie zarekomendował wpisanie krakowskiego szopkarstwa na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. Jeśli wpis zostanie potwierdzony, szopkarstwo będzie pierwszą polską propozycją na zawierającej ponad 300 pozycji liście najważniejszych tradycji świata – obok jogi, rumby, fado, kaligrafii oraz diety śródziemno­morskiej. Szopki, jak co roku, będzie można oglądać w pierwszy czwartek grudnia na Rynku Głównym w Krakowie (a potem w Muzeum Historycznym).

Nominacje

Szansę na kolejne wyróżnienia ma „Zimna wojna”. Film Pawła Pawlikowskiego zebrał nominacje we wszystkich kategoriach tzw. wielkiej piątki do Europejskich Nagród Filmowych i ubiega się o tytuł najlepszego filmu oraz nagrodę za reżyserię i scenariusz. Odtwórcy głównych ról, Joanna Kulig i Tomasz Kot, zostali nominowani w kategoriach aktorskich. Film zdobył już Złotą Palmę w Cannes (za reżyserię), a obecnie walczy o nominację do Oscara.

Proza

Tymczasem w kraju ożywcza dyskusja na temat roli literatury w życiu publicznym. „Poezja przez lata była kwestią czołową, bo nawet analfabeta był w stanie ją zapamiętać” – interpretował Rafał Ziemkiewicz na antenie TV Republika. „Poezja była propagandą, dlatego każda frakcja chciała mieć swoich poetów. Dziś tę rolę przejęła telewizja” – ujawnił publicysta, dodając, że sam wypowiada się w gatunku, który obecnie zastąpił powieść.

Poezja

Pocieszamy, że poetów mimo wszystko nadal można czytać w środkach komunikacji miejskiej. Przez dwa tygodnie plakaty z fragmentami utworów Zbigniewa Herberta, Adama Mickiewicza i Jarosława Marka Rymkiewicza promują polską literaturę w wagonach londyńskiego metra.

Jesień

Wieść o końcu powieści najwyraźniej dotarła do pisarza Szczepana Twardocha. Autor „Królestwa” na spotkaniu towarzyszącym Opolskiej Jesieni Literackiej wyznał, że „brzydzi się teorią literatury”, a wiedza z jej zakresu szkodzi twórczości literackiej. Dla pewności informację przekazał także czytelnikom w Kielcach.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru Nr 47/2018