Reklama

Ładowanie...

Księga Przypowieści

24.06.2013
Czyta się kilka minut
Z Księgi Hioba dowiadujemy się, że mądrość pochodzi od Boga. Jak powiadał Eliahu: „duch jest w ludziach, a natchnienie Wszechmogącego daje rozum” (32, 8). Jest darem niemal takim samym jak objawienie.
M

My ubieramy mądrość w słowa. Dzięki niej korygujemy błędne opinie, ale dla jej uzyskania nie ma większego znaczenia wiek, pozycja społeczna, ba, nasze intelektualne zdolności. Mądrość jest darem, który może ujawnić się też młodym i niedoświadczonym. Co najwyżej grzeczność i szacunek dla wieku nakazuje trzymać się młodemu Eliahu z boku lub powstrzymywać przed zbyt pochopnym wypowiadaniem swoich opinii.
O mądrości jest mowa tylko w późniejszych księgach biblijnych. Na jej temat milczy Tora czy Księga Jozuego. Jest konceptem teologicznym dojrzałego judaizmu. Czasem bywa personifikowana (podobnie jak zło). Zwykle łączy się albo z kwestią stworzenia – była już na początku dziejów – albo też z bojaźnią Bożą.
Całkiem nowe podejście do mądrości odkrywamy w Księdze Przysłów (Przypowieści). Uderza przy uważniejszej lekturze przepaść między jej teologicznym charakterem, jak to ma...

4553

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]