Reklama

Księga Przypowieści

Księga Przypowieści

24.06.2013
Czyta się kilka minut
Z Księgi Hioba dowiadujemy się, że mądrość pochodzi od Boga. Jak powiadał Eliahu: „duch jest w ludziach, a natchnienie Wszechmogącego daje rozum” (32, 8). Jest darem niemal takim samym jak objawienie.
M

My ubieramy mądrość w słowa. Dzięki niej korygujemy błędne opinie, ale dla jej uzyskania nie ma większego znaczenia wiek, pozycja społeczna, ba, nasze intelektualne zdolności. Mądrość jest darem, który może ujawnić się też młodym i niedoświadczonym. Co najwyżej grzeczność i szacunek dla wieku nakazuje trzymać się młodemu Eliahu z boku lub powstrzymywać przed zbyt pochopnym wypowiadaniem swoich opinii.
O mądrości jest mowa tylko w późniejszych księgach biblijnych. Na jej temat milczy Tora czy Księga Jozuego. Jest konceptem teologicznym dojrzałego judaizmu. Czasem bywa personifikowana (podobnie jak zło). Zwykle łączy się albo z kwestią stworzenia – była już na początku dziejów – albo też z bojaźnią Bożą.
Całkiem nowe podejście do mądrości odkrywamy w Księdze Przysłów (Przypowieści). Uderza przy uważniejszej lekturze przepaść między jej teologicznym charakterem, jak to ma...

4553

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]