Reklama

Księga fantastyczna

Księga fantastyczna

18.10.2015
Czyta się kilka minut
Ta księga przede wszystkim imponuje – rozmiarami i ogromem pracy, jaką wykonał autor. Równocześnie zachwyca jej strona graficzna: ilustracje, tablice w tekście, mapy, a na początek komiks Macieja Sieńczyka. Lektura zaś przynosi różnorakie pożytki.
C

Czytelnika wypada ostrzec: nie znajdzie tu ocen i autorskich wskazań co do lektury, a jeśli się takie pojawiają, to niezmiernie dyskretne. Zarazem jednak należy go zachęcić: oto, miast pochłaniać setki stron prozy niekoniecznie najwyższej jakości, czasem wręcz niestrawnej, może sięgnąć po wydestylowany ekstrakt. „Fantastyczny Atlas Polski” jest – tłumaczy Paweł Dunin-Wąsowicz – „próbą zmapowania i scalenia wiedzy o literackich fantazjach na temat Polski z blisko dwustuletniego dorobku piśmiennictwa, narastającego w ostatnim ćwierćwieczu w postępie niemal geometrycznym”.

Są tu nazwiska znane, jak Prus, Miciński, Witkacy czy Konwicki, a z młodych Twardoch czy Szostak, są autorzy zapomniani mniej lub bardziej słusznie. Są utopie, dystopie, historie alternatywne, przetworzenia legend, dydaktyczne opowiastki dla młodzieży i fantastyczne opowieści grozy. Wszystko uporządkowane wedle...

2866

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]