Kronika religijna (6-12 XI)

STOLICA APOSTOLSKA
  • "Tylko poprzez wspólne zaangażowanie w dzielenie się, można odpowiedzieć na wielkie wyzwanie naszych czasów" - stwierdził Benedykt XVI podczas niedzielnej modlitwy "Anioł Pański" (11 listopada). Zdaniem Papieża skuteczne podjęcie współczesnych wyzwań "będzie możliwe, jeśli górę weźmie światowy model autentycznej solidarności, będący w stanie zapewnić wszystkim mieszkańcom planety pożywienie, wodę, niezbędną opiekę medyczną, ale też pracę i źródła energii, jak również dobra kultury, wiedzę naukową i techniczną". Na zakończenie spotkania z wiernymi Benedykt XVI wezwał do modlitwy za Liban, przypominając, że 21 listopada tamtejsze Zgromadzenie Narodowe ma wybrać prezydenta. Polakom złożył życzenia z okazji Święta Niepodległości.
  • Postać św. Hieronima przybliżył Benedykt XVI podczas środowej audiencji ogólnej. Żyjący na przełomie IV i V wieku Ojciec Kościoła poświęcił życie poznawaniu Biblii, której radykalizmem żył na co dzień; był autorem łacińskiego tłumaczenia Pisma Św. (Wulgaty), które Sobór Trydencki uznał za natchnione. Papież wezwał: "Musimy czytać Pismo Św. nie jako słowo przeszłości, ale jako Słowo Boże, które skierowane jest także do nas, i starać się zrozumieć, co Pan chce nam powiedzieć".
  • "Nikt nie może być zmuszony, by wierzyć, ani być powstrzymywanym, jeśli pragnie przyjąć wiarę" - napisał kard. Jean-Louis Tauran w orędziu na hinduskie święto Diwali. "Dialog między wyznawcami różnych religii jest dziś drogą konieczną i jedynie słuszną. Wspólnie możemy wiele uczynić dla harmonii w społeczeństwie i pokoju na świecie" - czytamy w dokumencie. To pierwsze orędzie skierowane do hinduistów przez nowego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.
  • Papież przyjął w Watykanie króla Arabii Saudyjskiej Abdullaha bin Abdulaziza Al Saudema (6 listopada). Stolica Apostolska i Arabia Saudyjska, w której oficjalnie 100 proc. ludności stanowią muzułmanie, nie utrzymują stosunków dyplomatycznych; taka wizyta odbyła się po raz pierwszy. "W życzeniach pomyślności, jakie władze watykańskie skierowały do wszystkich mieszkańców kraju, wspomniano także o pozytywnej i czynnej obecności chrześcijan" - czytamy w komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
  • Nominacje. Dotychczasowy rektor Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie, 43-letni ks. Grzegorz Kaszak, został sekretarzem Papieskiej Rady ds. Rodziny.
  • "Dyskusja o księżach żonatych jest możliwa" - uważa wicedziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Roger Etchegaray. Jego zdaniem uzasadnia ją coraz dotkliwszy brak kapłanów. W wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Parisien" emerytowany kardynał kurialny wyjaśnił, że taka praktyka istnieje w Kościele greckokatolickim. Dodał, że "trzeba jasno powiedzieć", iż nie jest to jedyny sposób wyjścia z kryzysu powołań kapłańskich.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Abp Tadeusz Kondrusiewicz objął metropolię mińsko-mohylewską na Białorusi (10 listopada). Ingres odbył się w mińskiej katedrze. "Dobrze rozumiem potrzeby tego kraju i pragnę mu służyć" - powiedział hierarcha.
  • "Traktat lizboński, reformujący UE, to wielki sukces" - powiedział kard. Karl Lehmann, przewodniczący niemieckiego episkopatu, zapowiadając, że Kościoły w UE będą przekonywać do jego ratyfikacji. Nie krył jednak rozczarowania, że w dokumencie nie ma odwołania do Boga.
  • Abp André Vingt-Trois został przewodniczącym episkopatu Francji. Metropolita Paryża, kardynał nominat, podkreślił pilną potrzebę prowadzenia misji w obliczu szerzącej się obojętności religijnej.
  • "Rebelią przeciwko papieżowi" nazwał abp Malcolm Ranjith krytykę dokumentu umożliwiającego odprawianie Mszy trydenckiej. Sekretarz watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentu podkreślił, że szczególnie biskupi powinni "powrócić do posłuszeństwa, wszak przysięgali wierność biskupowi Rzymu".
  • Były premier Tony Blair w najbliższych tygodniach przejdzie na katolicyzm - doniósł brytyjski tygodnik katolicki "The Tablet". Żonaty z katoliczką polityk jeszcze przed objęciem funkcji szefa rządu regularnie chodził z żoną i dziećmi na Mszę, przystępował do Komunii. Blaira ma ochrzcić kard. Cormac Murphy-O’Connor, prymas brytyjskiego Kościoła.
  • Zmarł japoński kardynał Stephen Fumio Hamao, który dał się poznać jako krytyk umacniającego się w Kościele rzymskiego centralizmu (9 listopada), m.in. dlatego postulował zwołanie Trzeciego Soboru Watykańskiego. Księdzem został w 1957 r., biskupem w 1970 r., arcybiskupem Jokohamy dziewięć lat później. W latach 1998-2006 był przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Miał 77 lat.

...I W POLSCE

  • Kard. Stanisław Dziwisz odebrał doktorat honoris causa Uniwersytetu Abat Oliba CEU w Barcelonie (14 listopada). Wyróżnienie odebrał też amerykański publicysta i biograf Jana Pawła II - George Weigel.
  • "Wspominam śp. ks. Józefa Tischnera z wdzięcznością za jego wielki wkład w życie Kościoła krakowskiego" - napisał kard. Stanisław Dziwisz do uczestników "Wypominków Tischnerowskich". "Należał on do wybitnych duszpasterzy, którego kazania, konferencje i rekolekcje były wysoko cenione, zwłaszcza w środowisku akademickim Krakowa. Jestem mu również wdzięczny za jego wrażliwą obecność jako kapłana w świecie w czasach, kiedy rodziła się »Solidarność« i dokonywały się przemiany 1989 roku. Pragnę również dać świadectwo wielkiej bliskości Ojca Świętego Jana Pawła II w stosunku do śp. ks. Józefa" - czytamy w liście kardynała. Uczestnicy "Wypominków" w dniach 10-11 listopada modlili się w Łopusznej w intencji zmarłego w 2000 r. autora "Etyki Solidarności".
  • Złotymi medalami Gloria Artis dla zasłużonych dla kultury zostali odznaczeni pośmiertnie: twórca Teatru Rapsodycznego Mieczysław Kotlarczyk i Krystyna Dębowska-Ostaszewska oraz żyjący aktorzy: Halina Królikiewicz-Kwiatkowska, prof. Danuta Michałowska i Tadeusz Malak. W Teatrze Rapsodycznym grał w czasie wojny Karol Wojtyła. Medal otrzymał również bp Józef Zawitkowski (autor kazań wygłaszanych w Polskim Radiu od 1980 r. i kompozytor pieśni kościelnych) oraz założyciele Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
  • Nad losami Polaków jako narodu zastanawiali się uczestnicy gdańskiego areopagu (10 listopada). Zdaniem Leszka Balcerowicza drogą do budowy społeczeństwa obywatelskiego nie jest rozwijanie "totalitarnej opieki ze strony państwa"; należy budować ustrój, który daje obywatelom maksymalny zakres wyboru i wolnego zaangażowania. Edmund Wnuk-Lipiński przypomniał badania Stefana Nowaka z lat 70., z których wynikało, że Polacy utożsamiają się ze wspólnotą narodową i grupami lokalnymi, między tymi obszarami zaś, niestety, tworzyła się olbrzymia przestrzeń próżni społecznej. "Naród, który nie jest dobrym społeczeństwem, staje się wspólnotą mitologiczną" - stwierdził socjolog. Abp Kazimierz Nycz mówił o konieczności kształtowania religijności rozwijającej poczucie odpowiedzialności za przestrzeń społeczną. Przyznał, że wadą polskiej religijności jest zbytnie skupienie się na sferze kultu. Zdaniem komisarz Danuty Hübner, UE nie może być wyłącznie wspólnotą o charakterze politycznym czy ekonomicznym, ale dla jej dalszego trwania niezbędne jest kształtowanie we Wspólnocie społeczeństwa obywatelskiego.
  • Dni Jana Pawła II w Krakowie zorganizowały w dniach 5-9 listopada małopolskie uczelnie. Odbyły się m.in.: sympozjum naukowe "Oblicza dobra" i otwarte spotkania z gośćmi (m.in. z o. Janem Górą OP). Celem obchodzonych od zeszłego roku Dni jest popularyzacja dorobku Papieża i inspirowanie badań naukowych nad jego dziedzictwem. Jednym z patronów imprezy był "Tygodnik Powszechny".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 46/2007