Kronika religijna (26 VI-2 VII)

STOLICA APOSTOLSKA
  • O roli i miejscu św. Piotra w Kościele i o jego posłudze jedności mówił Benedykt XVI podczas Mszy św. w uroczystość świętych Piotra i Pawła (29 czerwca). "Kościół - a w nim Chrystus - cierpi także dzisiaj (...). Wciąż na nowo mała łódź Kościoła miotana jest wiatrem ideologii, których wody dostają się do niej i zdają się skazywać na zatonięcie. A jednak właśnie w cierpiącym Kościele Chrystus jest zwycięski" - powiedział Papież. Podczas liturgii Benedykt XVI nałożył paliusze 27 nowym metropolitom, w tym warmińskiemu, Wojciechowi Ziembie. W obrzędach tradycyjnie uczestniczyła delegacja prawosławnego Patriarchatu Konstantynopola z metropolitą Pergamonu Janem na czele. Papież wyraził nadzieję na bliską interkomunię (możliwość wspólnego sprawowania Eucharystii) obu Kościołów. Po wieńczącej liturgię modlitwie "Anioł Pański" Benedykt XVI zaapelował o uwolnienie porwanych i pokój w Ziemi Świętej. "Apeluję do izraelskich i palestyńskich władz, ażeby z wielkoduszną pomocą wspólnoty międzynarodowej w sposób odpowiedzialny starały się rozwiązać konflikt na drodze rokowań, gdyż tylko one mogą zagwarantować prawdziwy pokój, którego pragną ich narody" - powiedział Papież.
  • Środowa audiencja generalna: kontynuując cykl o roli Apostołów w pierwotnym Kościele, Papież poświęcił katechezę św. Jakubowi Mniejszemu. Benedykt XVI podkreślił rolę św. Jakuba w Kościele jerozolimskim, omówił także przypisywany mu list, który jest w kanonie Nowego Testamentu. "Uczy on nas, by nie usiłować planować swego życia w sposób samodzielny i interesowny, lecz pozostawić miejsce niezgłębionej woli Boga, który wie, co jest dla nas prawdziwym dobrem. W ten sposób św. Jakub pozostaje zawsze aktualnym nauczycielem" - powiedział Papież.
  • O znaczeniu uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa mówił Benedykt XVI podczas niedzielnej modlitwy "Anioł Pański" (25 czerwca). Papież powiedział, że uroczystość ta "w szczęśliwy sposób łączy ludową pobożność z głębią teologiczną". "Prastary kult Najświętszego Serca zachowuje całą swoją aktualność i przyciąga szczególnie dusze spragnione Bożego miłosierdzia" - zaznaczył. Polskim dzieciom i młodzieży Papież życzył dobrych wakacji. Zaapelował też do kierowców o odpowiedzialność podczas wakacyjnych podróży.
  • Od 18 września historycy będą mieli dostęp do dokumentów związanych z pontyfikatem Piusa XI, przechowywanych w archiwach watykańskich. Decyzję taką podjął Benedykt XVI, zgodnie z życzeniem Jana Pawła II, który zamierzał udostępnić materiały archiwalne powstałe do roku 1939.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie" - te słowa wypowiedzieli 29 czerwca biskupi Słowacji i Węgier w bazylice św. Wojciecha w Ostrzyhomiu, podczas Mszy w intencji pojednania między oboma narodami. "Listy przebaczenia" podpisali: kard. Peter Erdö, prymas Węgier, i bp Frantiszek Tondra, przewodniczący słowackiego episkopatu. Kard. Erdö nie ukrywał, że wzorem "listów przebaczenia" był list biskupów polskich do niemieckich z 1965 r.
  • Rada stała Episkopatu Niemiec zdecydowała, że katolicy zatrudnieni w strukturach Kościoła nie mogą współpracować z organizacją "Donum vitae" kierującą siecią poradni dla kobiet w ciąży. Poradnie te wydają zaświadczenia o odbytej konsultacji, które następnie, zgodnie z niemieckim prawem, umożliwiają dokonanie aborcji. Przedstawiciele założonej w 1999 r. przez Centralny Komitet Katolików Niemieckich organizacji tłumaczą, że wiele kobiet rezygnuje z aborcji właśnie po zasięgnięciu porady w jej placówkach.
  • Rowan Williams, arcybiskup Canterbury, zaproponował zwierzchnikom 38 lokalnych Kościołów anglikańskich zawarcie przymierza celem ratowania jedności Wspólnoty. Wspólnota, licząca 78 mln wiernych, przeżywa ostry kryzys z powodu różnego stosunku poszczególnych Kościołów do homoseksualizmu czy kapłaństwa i biskupstwa kobiet. Honorowy zwierzchnik anglikanizmu opowiedział się za przymierzem, które przewiduje m.in. ograniczenie lokalnych kościelnych swobód w imię świadectwa dawanego przez cały Kościół. Prowincje, które nie przyłączyłyby się do przymierza, mogłyby związać się ze Wspólnotą na zasadzie stowarzyszenia, ale nie we wspólnocie sakramentalnej i wspólnej strukturze.
  • W 2005 r. na konto Caritas Internationalis wpłynęło 106 mln euro, czyli dwa razy więcej niż rok wcześniej. Jest to najwyższa doroczna suma zebrana w historii tej katolickiej organizacji charytatywnej - poinformował Peter Neher, prezydent Caritas Niemieckiej. Przyczyną większej ofiarności były m.in. wielkie katastrofy, które nawiedziły świat w ubiegłym roku.

...I W POLSCE

  • Polscy biskupi wystosowali protest przeciwko decyzji Parlamentu Europejskiego w sprawie finansowania badań nad ludzkimi embrionami i zarodkowymi komórkami macierzystymi. Episkopat przesłał uchwalone podczas obrad w Poznaniu oświadczenie na ręce prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu oraz ministra spraw zagranicznych. Biskupi ostrzegają, że "badania zarodkowych komórek macierzystych, podejmowane z troski o zdrowie i życie jednych ludzi, są dokonywane za cenę unicestwiania innych ludzkich istot". Episkopat powołał się na art. 1. Karty Praw Podstawowych UE, który głosi, że "Godność osoby ludzkiej jest nienaruszalna. Należy ją szanować i chronić". Biskupi podkreślili, że "traktowanie ludzkiego embrionu jako przedmiotu, na którym przeprowadzane są eksperymenty, a więc jego instrumentalizacja, jest radykalnym naruszeniem tej godności".
  • Obchody poznańskiego Czerwca: podczas Mszy u stóp Poznańskich Krzyży abp Stanisław Gądecki krytykował "nową wizję praw człowieka"(28 czerwca). Wiceprzewodniczący Episkopatu wyjaśnił: "Ta rzekomo nowa droga niszczy nie tylko prawa człowieka, ale niszczy także demokrację. Gdy w imię »nowych praw człowieka« proponuje się prawo do homoseksualizmu, do aborcji, czyli zabijania dzieci, i eutanazji, czyli zabijania starców, czyni się krok w stronę cywilizacji sakralnej przemocy albo też cywilnej sakralizacji przemocy". Metropolitę poznańskiego niepokoi również, że "poza niezbędną tolerancją cywilną, czyli odnoszącą się do konkretnego człowieka, bez względu na jego poglądy, coraz mocniej do głosu dochodzi tolerancja doktrynalna, to znaczy taka, która nakazuje szanować przekonania i decyzje innych". Skoro wszystkie idee "są jednakowo ważne, to znaczy, że człowiek jest jednostką nadającą sobie prawdę, etykę, interes i przyjemność" - ostrzegł hierarcha. Arcybiskup dodał: "Rozpoczęła się nowa wojna, totalna wojna przeciwko człowiekowi".
  • Do uczestników rocznicowych obchodów list przesłał Benedykt XVI. "Przelana na ulicach Poznania krew nie tylko robotników, ale także kobiet, studentów i dzieci nie poszła na marne. Była zasiewem wolności, który miał zaowocować po latach upadkiem systemu stalinowskiego i pełną niepodległością narodu" - napisał Papież.
  • Telewizja Puls ma nowego inwestora. Jest nim firma kontrolowana przez Ruperta Murdocha - News Corporation Inc. Prowincja franciszkanów posiada obecnie pakiet większościowy udziałów (51,02 proc.). Właścicielem reszty jest spółka TV Inwestycje. Udziały w spółce dzielą po połowie Prowincja Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych z siedzibą w Warszawie i News Corporation Inc. Przewodniczący rady nadzorczej stacji Dariusz Dąbski powiedział, że potrzeba było takiego inwestora, aby stworzyć profesjonalną telewizję, a prowincja "w końcu mogła zarabiać jakieś pieniądze".
  • Modlitewniki dla wyjeżdżających do pracy w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i Francji przygotowała kuria tarnowska. Znalazły się w nich informacje na temat duszpasterstwa Polonii, adresy kościołów, godziny odprawiania Mszy po polsku. Wydrukowano też modlitwy m.in. przed i po pracy. Wkrótce powstaną materiały dla Polonii w Hiszpanii, Włoszech i innych krajach europejskich.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 28/2006