Kronika religijna (19-25 VI)

STOLICA APOSTOLSKA
  • O znaczeniu Eucharystii w Kościele i świecie mówił Benedykt XVI w rozważaniach przed niedzielną modlitwą "Anioł Pański" (18 czerwca). Przypomniał, że Eucharystia stanowi "bezcenne dziedzictwo", które Kościołowi pozostawił Chrystus. "Jednakże skarb ten, który przeznaczony jest dla ochrzczonych, nie ogranicza zasięgu swego działania do środowiska Kościoła"; Eucharystia "ma również znaczenie kosmiczne: przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa stanowi bowiem początek ubóstwienia samego stworzenia". Polakom Papież wskazał na znaczenie modlitwy za powołanych do kapłaństwa: "Niech ta modlitwa dodaje im wiary i ufności, aby z odwagą i młodzieńczym entuzjazmem odpowiadali na Boże wezwanie. Wciąż potrzeba radosnych świadków Dobrej Nowiny".
  • Środowa audiencja generalna: Papież kontynuował katechezę poświęconą pierwszym uczniom Jezusa. Tym razem przedstawił św. Jakuba Starszego, brata św. Jana: "On, który początkowo, ustami swej matki, prosił o to, by zasiąść wraz z bratem u boku Mistrza w Jego Królestwie, właśnie jako pierwszy wychylił kielich męki i dzielił męczeństwo z Apostołami" - powiedział Benedykt XVI. Po audiencji burmistrz Ratyzbony przekazał akt nadania Papieżowi honorowego obywatelstwa miasta, gdzie ks. Joseph Ratzinger wykładał dogmatykę od 1969 do 1977 r.
  • Nominacje: pochodzący z Monachium fizyk, laureat Nagrody Nobla z 2005 r., Theodor Wolfgang Hänsch został członkiem Papieskiej Akademii Nauk.
  • Watykańska delegacja prowadziła niedawno w Pekinie rozmowy w sprawie normalizacji stosunków dyplomatycznych - ujawnił biskup Hongkongu, kard. Joseph Zen Ze-kiun. Wiadomość o rokowaniach zaskoczyła obserwatorów, gdyż po mianowaniu i wyświęceniu na początku maja bez zgody Papieża dwóch biskupów tzw. Kościoła patriotycznego wydawało się, że wszelkie kontakty między Pekinem i Watykanem uległy zamrożeniu.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • W Arabii Saudyjskiej aresztowano czterech chrześcijan. 10 czerwca policja religijna muttawa wtargnęła do prywatnego mieszkania w Jeddah i zatrzymała organizatorów spotkania modlitewnego. W Arabii istnieje zakaz wyznawania innych niż islam religii.
  • Episkopat USA zaakceptował poprawiony przekład Mszału. Wcześniejsze tłumaczenie odrzucił Watykan, zarzucając m.in. schlebianie gustom antykościelnych ideologii, przede wszystkim feminizmu. Podczas obrad w Los Angeles biskupi przyjęli nowy przekład głosami 173 do 29. Komentatorzy podkreślają, że szalę przeważyło poparcie bp. Donalda Trautmana, przewodniczącego Komitetu Biskupów ds. Liturgii, który dotychczas był najostrzejszym krytykiem stanowiska Watykanu.
  • Kościół episkopalny (anglikański) w USA wybrał na prymasa kobietę,
  • bp Katharine Jefferts Schori (18 czerwca). To precedens wśród krajowych Kościołów tworzących światową Wspólnotę Anglikańską. Nowa prymas ma 52 lata i jest mężatką. W 2001 r. została biskupem Nevady. W 2003 r. opowiedziedziała się za wyświęceniem na biskupa praktykującego homoseksualisty, Gene’a Robinsona. Na konwencji w Columbus (stan Ohio) wybrano nie tylko episkopalną prymas, ale odrzucono także moratorium w sprawie niewyświęcania homoseksualistów na biskupów, o co prosiły władze Wspólnoty. Obie decyzje pogłębią niebezpieczeństwo rozłamu w anglikanizmie.

...I W POLSCE

  • Episkopat złożył hołd ofiarom Poznańskiego Czerwca 1956 r. Mszę w intencji poległych odprawił u stóp Poznańskich Krzyży kard. Józef Glemp (23 czerwca). W homilii abp Józef Michalik ostrzegł, że w Polsce trwa "gorsząca kontestacja wszystkiego, co legalny rząd próbuje podejmować, a także ideologiczna nagonka nowoczesnych ateistów". Za przykład przewodniczący Episkopat uznał niedawną manifestację uczniów, którzy domagali się dymisji min. Romana Giertycha. "Co zarzuca się ministrowi?" - zapytał metropolita przemyski i odpowiedział: "Ano to, że nie jest nasz, jest z nie naszej partii, z nie naszej grupy". Następnie dodał: "Jeszcze gorszym stawianym zarzutem jest to, że minister chce, aby szkoła uczyła patriotyzmu". Abp Michalik ubolewał, że "Polskę oskarża się w Parlamencie Europejskim o grzechy niepopełnione - o ksenofobię, homofobię i eurofobię. Pokażcie mi inny naród, który w czasie II wojny światowej pod karą śmierci uratował tylu Żydów. Pozwólcie, że oddam dziś cześć Poznaniowi, który ostatnio nie wyraził zgody na manifestację burzącą moralność". Hierarcha wskazał, że potrzebna jest "wielka praca, zryw do uzdrowienia, niemal rewolucja poznańska, która podejmie się reformy myślenia. Na pewno brzemienna w ofiary, ale pomoże zerwać ze starymi przyzwyczajeniami życia półprawdą, półuczciwością i półzaangażowaniem". Z satysfakcją metropolita mówił o kondycji katolicyzmu w Polsce: "Masowy katolicyzm polski okazał się trwalszy i wcale nie tak powierzchowny, jak oceniało wielu komentatorów, również ze środowisk tzw. katolików otwartych". Zarazem zapewnił: "W Kościele jest miejsce i na Radio Maryja, i na tygodnik, i na miesięcznik katolicki, bo jest potrzebna i modlitwa, i pełna niepokoju o Kościół refleksja intelektualna katolickiego pisarza, artysty, muzyka, publicysty".
  • Na zakończenie Mszy kard. Stanisław Dziwisz poświęcił umieszczoną w pobliżu Poznańskich Krzyży tablicę, upamiętniającą modlitwę Jana Pawła II
  • w 1997 r. Abp Stanisław Gądecki poświęcił natomiast dodane do inskrypcji na pomniku słowa: "O Boga", które uzupełniły napis: "Za wolność, prawo i chleb".
  • Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski będzie kontynuował badania nad inwigilacją księży przez komunistyczną bezpiekę. To wynik ponad godzinnego spotkania dawnego kapelana nowohuckiej "Solidarności" z kard. Stanisławem Dziwiszem w Domu Arcybiskupów Krakowskich (22 czerwca). Duchowni oświadczyli, że "sprawa napięć medialnych została zakończona", metropolita zaś sprecyzował: "Napięć ludzkich nigdy nie było". Dodał, że nigdy nie zabraniał - chociaż tak powszechnie odczytano jego decyzję z końca maja - prowadzić ks. Zaleskiemu prac badawczych. Ks. Zaleski: "Ja zgodziłem się na to, by nie wracać do sprawy upomnienia. Ksiądz Kardynał natomiast zgodził się na publikację dokumentów z nazwiskami i komentarzem historycznym". Duszpasterz Ormian będzie współpracował z historykami reprezentującymi PAT. Pierwszą publikację poznamy jesienią.
  • Ks. Zaleski omawiał z kard. Dziwiszem przykłady kapłanów, którzy dali się złamać. Metropolita: "Wychodzi z tego wszystkiego, jaka była walka z Kościołem i z ludźmi Kościoła, którzy coś znaczyli. To jest niesamowite. Od samego początku upatrzyli sobie ks. Wojtyłę. A jeśli któryś z księży odznaczał się większymi zdolnościami, od razu był osaczony. Niesamowite". Poprzedniego dnia
  • ks. Zaleski rozmawiał z prezydentem RP, ministrem sprawiedliwości, rzecznikiem praw obywatelskich i marszałkiem Sejmu. Duchowny wyjawił Lechowi Kaczyńskiemu nazwiska księży współpracujących z bezpieką.
  • Patologie towarzyszące lustracji napiętnowali członkowie Zespołu Opinii Etycznych (20 czerwca). W obradach w Lublinie uczestniczyli Magdalena Bajer, Wiesław Chrzanowski, Andrzej Zoll, ks. Andrzej Szostek i abp Józef Życiński. W oświadczeniu zaznaczyli, że "nie wolno kwestionować potrzeby poznania prawdy o bolesnych faktach".  Zarazem zwolennicy nieograniczonych niczym metod lustracyjnych, choć głoszą ewangeliczną zasadę "Prawda was wyzwoli", w istocie kierują się regułą "Sensacja was wyzwoli" albo "Pogarda was wyzwoli". Członkowie ZOE wyrazili zaniepokojenie, że "mimo szerokiej społecznej krytyki przygotowywanego projektu ustawy o lustracji, nadal brana jest pod uwagę wersja lekceważąca znaczenie kontroli sądu w postępowaniu lustracyjnym. Podkreślamy po raz kolejny, że jest niedopuszczalne, aby sprawy dotyczące ludzkiej godności i uczciwości, rozstrzygać w trybie administracyjnym".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 27/2006