Kronika religijna

STOLICA APOSTOLSKA

O jak najszybsze zakończenie wojny w Iraku zaapelował Jan Paweł II w przemówieniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”. „Wszelkie konflikty powinny być rozwiązywane wyłącznie na drodze rokowań - podkreślił Papież. - Myślą obejmuję w szczególności Irak oraz wszystkich, których dotknęła szalejąca tam wojna. Myślę zwłaszcza o wystawionych na ciężką próbę bezbronnych mieszkańcach licznych miast. Daj Boże, by jak najszybciej zakończył się ten konflikt i nadeszła nowa era przebaczenia, miłości i pokoju”.

Papież przypomniał , że w Niedzielę Palmową (13 kwietnia) w diecezjach obchodzony będzie Światowy Dzień Młodzieży. Zapowiedział też, że podczas czwartkowego czuwania modlitewnego z rzymską młodzieżą na Placu św. Piotra każdemu ofiaruje różaniec.

„Również człowiekowi wierzącemu, zwłaszcza, gdy przygniata go jakieś bolesne doświadczenie, może się czasami wydawać, że Bóg milczy” - powiedział Jan Paweł II zwracając się do rodaków, po wygłoszeniu katechezy nt. hymnu z 42. rozdziału Księgi Izajasza podczas środowej audiencji ogólnej. „Nawet wielcy święci mistycy przeżywali ten stan, który św. Jan od Krzyża nazwał »nocą ciemną duszy«. Prorok Izajasz uczy, że kto mimo wszystko z ufnością wierzy, iż Bóg jest blisko i działa, przetrwa czas próby i z radością będzie mógł dziękować Bogu za Jego nieustającą miłość, która wyzwala od każdego zła. Niech ta ufność płynąca z wiary stale wam towarzyszy i niech pomaga pokonywać wszelkie życiowe trudności. Niech Bóg wszystkim błogosławi w oczekiwaniu świąt wielkanocnych!” - mówił Papież.

Watykan ostro potępił seksualne wykorzystywanie dzieci. Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Światowej Organizacji Turystyki ks. Piero Monni powiedział, że Watykan i Kościół uważają pedofilię za grzech i zbrodnię, traktując jej przypadki wśród duchownych jako najcięższe wykroczenie. Przyznał, że Kościół, „chociaż na słabości ludzkie patrzy oczami Ewangelii”, opowiada się za stosowaniem wobec pedofilów aresztu i więzienia jako środków „zapobiegania i ekspiacji”. Ks. Monni przemawiał na sympozjum nt. nadużyć seksualnych wobec dzieci i zjawiska turystyki seksualnej, zorganizowanym w Watykanie przez Papieską Akademię Życia.

Czesław Miłosz potwierdził w rozmowie z „Tygodnikiem” informację, że Jan Paweł II otrzymał od niego list, napisany po lekturze „Tryptyku Rzymskiego”. Korespondencję zawiózł do Watykanu Marek Skwarnicki. Papież otrzymał również wydany przez oficynę Biały Kruk album „Poezje zebrane” Karola Wojtyły (w opracowaniu Marka Skwarnickiego, ilustrowany fotografiami Adama Bujaka).

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE

Chrześcijanie i muzułmanie uciekają przed bombardowaniami do bagdadzkich kościołów. Kilkuset osobami opiekuje się - bez względu na religię - miejscowa Caritas. Jak na razie świątynie są bezpieczne; uszkodzony został tylko kościół na przedmieściach. Natomiast w wyniku nalotu na chrześcijańską wioskę Bartulla w pobliżu Mosulu zginęło co najmniej 20 osób. Celem ataku była, jak podali alianci, siedziba husajnowskiej partii Baas. Caritas Internationalis przeznaczyła 8,5 mln euro na pomoc dla 260 tys. irakijskich uchodźców. „Jan Paweł II jest w stałym kontakcie z nuncjaturą w Bagdadzie, okazując troskę nie tylko o los chrześcijan, ale również członków innych wspólnot religijnych w Iraku” - powiedział abp Fernando Filom. Przebywający w Bagdadzie nuncjusz połączył się telefonicznie z uczestnikami czuwania modlitewnego na Uniwersytecie Katolickim w hiszpańskiej Murcji (4 kwietnia).

Amerykańscy biskupi przypominają rządowi USA, że najważniejszą sprawą w konflikcie irackim jest ograniczenie liczby ofiar wśród cywilów - powiedział arcybiskup Waszyngtonu. W wywiadzie dla dziennika „Avvenire” kard. Theodore Edgar McCarrick podkreślił, że biskupi od początku przypominają Białemu Domowi o obowiązku powojennej odbudowy Iraku oraz konieczności zawarcia pokoju w Ziemi Świętej. Wcześniej kardynał wraz z Episkopatem USA wypowiadał się przeciwko wojnie z Husajnem. Pytany, czy po dwóch tygodniach operacji w Zatoce zmienił zdanie, odpowiedział: „Jak dotychczas nie wydarzyło się nic, co zmieniłoby naszą ocenę wojny. Nie znaleziono broni masowego zniszczenia”. A na pytanie, czy dla żołnierzy-katolików wojna ta nie jest moralnym dylematem, odparł: „Naturalnie, że tak, i dlatego jako Konferencja Biskupów jesteśmy ostrożni w określaniu uczestnictwa w konflikcie jako niemoralnego, gdyż nie znamy wszystkich szczegółów, które doprowadziły do wojny, a młodzi ludzie biorący w niej udział nie mogli raczej podjąć innej decyzji”.

Zwierzchnik Greckiego Kościoła Prawosławnego nazwał wojnę w Iraku „obłudną” i „arogancką”. Podczas liturgii (30 marca) w Kościele Pokoju w Atenach abp Christodoulos powiedział, że „mocarze tupią lekkomyślnie” na instytucje międzynarodowe i „gardzą międzynarodowym ładem prawnym”. Dodał, że ci, którzy dziś walczą z reżimem Husajna, wcześniej go zbroili: „To straszna obłuda” - mówił metropolita stolicy Grecji. Skrytykował też kraje, które odrzuciły wojnę w Iraku. Zdaniem hierarchy ich rządy kierowały się własnymi interesami, a nie troską o pokój.

...I W POLSCE

W tym roku po raz ostatni Kościół w Polsce będzie obchodził uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego 40 dni po Wielkanocy. Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała pozwolenie, aby od nowego roku liturgicznego polscy katolicy obchodzili ją w siódmą niedzielę wielkanocną. Wierni nie będą mieli także obowiązku uczestnictwa w Mszy i powstrzymania się od prac niekoniecznych w uroczystości: św. Józefa (19 marca), św. Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca) i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia). Specjalną prośbę w tej sprawie wystosował do Watykanu w 2001 r. Prymas Polski.

Do pojednania polsko-ukraińskiego wezwał kard. Józef Glemp w kazaniu pasyjnym podczas Gorzkich Zali w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża (6 kwietnia). „Po mordach na Wołyniu i akcji »Wisła« można by napisać długą listę wzajemnych wymówek, ale co na tym da się zbudować? - pytał Prymas. - Jakie to ma znaczenie, czy żegnamy się po grecku, czy po rzymsku? Przecież to ten sam znak krzyża!”.

Biskup tarnowski Wiktor Skworc zaapelował, by księża przeciwdziałali każdej próbie instrumentalizacji Kościoła i unikali identyfikacji z partiami politycznymi. Komunikat w tej sprawie rozesłano do proboszczów diecezji. Bp Skworc przypomniał duchownym, że nie mogą udostępniać pomieszczeń kościelnych, domów katechetycznych, a tym bardziej świątyń i kaplic na zebrania partii czy spotkania z politykami.

Abp Józef Życiński powierzył posługę szafarzy nadzwyczajnych komunii św. si-demnastu siostrom zakonnym. Zakonnice będą mogły we własnych wspólnotach wystawiać Najświętszy Sakrament do adoracji, udzielać komunii św. podczas Mszy oraz zanosić ją chorym. Posługę sióstr jako nadzwyczajnych szafarzy komunii św. zainicjował poprzednik abpa Życińskiego, abp Bolesław Pylak.

Tadeusz Mazowiecki otrzymał medal „Lumen Mundi”, przyznawany przez abpa Życińskiego. Metropolita lubelski przyznał to wyróżnienie za działania, w których „dobro wspólne i dobro Rzeczypospolitej nie są tylko ozdobnikami, ale rzeczywistością pisaną sercem, sumieniem, wrażliwością”. Postawa ta nabiera - zdaniem arcybiskupa - szczególnej wartości, gdy słyszy się wiele zgryźliwych uwag na temat „etyki styropianu”; bo łatwo jest ironizować, a trudniej iść w ślady ludzi, którzy byli i pozostali wierni wartościom.

O. Tadeusz Rydzyk zapowiedział, że telewizja „Trwam” ruszy w Wielkanoc. W specjalnym komunikacie o. Rydzyk - prezes Fundacji Lux Veritatis, właściciela koncesji telewizyjnej - zachęca do kupowania aparatury niezbędnej do odbioru programu (fundacja sprzedaje ją za 440 zł). „Trwam” będzie można odbierać z satelity Astra lub za pośrednictwem telewizji kablowej. Tymczasem telewizja „Puls” „czasowo” wstrzymała nadawanie programu. Po tym, jak nadajniki naziemne wyłączyła Telekomunikacja Polska, podobnie postąpiła szwedzka firma NSAB, obsługująca transmisję satelitarną („Puls” nie płacił Szwedom od wielu miesięcy).

Opracowano na podstawie KAI i innych agencji, mediów oraz informacji własnych, zdjęcia KNA-Bild.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 15/2003