Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Janowi Pawłowi II poświęcił Benedykt XVI fragmenty przemówienia podczas wymiany życzeń świątecznych z Kurią Rzymską (22 grudnia): “Żaden Papież nie pozostawił nam takiej ilości tekstów, jakie on zostawił; żaden Papież w przeszłości nie mógł odwiedzić, jak on, całego świata i przemawiać osobiście do ludzi wszystkich kontynentów". Benedykt XVI podkreślił, że “nie mniej istotna jest nauka, jakiej nam udzielił z katedry cierpienia i milczenia". Podsumowując mijający rok, Papież nawiązał także do 40. rocznicy zakończenia Soboru Watykańskiego II, wskazując na potrzebę jego właściwego zinterpretowania i przyjęcia. “Problemy recepcji pojawiły się dlatego, że starły się i weszły w konflikt między sobą dwie przeciwne hermeneutyki. Jedna doprowadziła do zamieszania, druga - bez rozgłosu, ale w sposób widoczny, wydała owoce". Pierwszą Papież nazwał “hermeneutyką braku ciągłości i zerwania", która cieszyła się sympatią mediów, a także części teologów. Druga to “hermeneutyka reformy", czyli “odnowy w ciągłości jedynego podmiotu Kościoła, którym Pan nas obdarzył; to podmiot, który rośnie w czasie i rozwija się, ale pozostając takim samym, jedynym podmiotem Ludu Bożego w drodze".
  • Środowa audiencja generalna: katechezę Papież poświęcił zachowaniu religijnego charakteru Bożego Narodzenia. Przypomniał, że to czas przygotowania serc do “smakowania" radości z narodzenia Odkupiciela. “Pewien odłam kultury nowoczesnej i konsumpcyjnej usiłuje wyprzeć symbole chrześcijańskie z obchodów Bożego Narodzenia. Dlatego zadaniem wszystkich jest zrozumienie wartości tradycji tych świąt, stanowiących część dziedzictwa naszej wiary i naszej kultury, aby przekazywać je nowym pokoleniom" - powiedział Papież. Po polsku dodał: “W waszych rodzinach będziecie dzielić się z bliskimi opłatkiem, wypowiadając życzenia. Niech Jezus znajdzie w waszych sercach szczególne miejsce. Niech napełni je miłością i pokojem". Papież pojawił się na Placu św. Piotra w ulubionym nakryciu głowy bł. Jana XXIII - camauro, czyli czapce z czerwonego aksamitu, którą obszyto białym futrem, charakterystycznej dla portretów papieży epoki renesansu.
  • Postać św. Józefa przypomniał Benedykt XVI w rozważaniach przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański" (18 grudnia). Papież mówił o kontemplacyjnym milczeniu św. Józefa: “Bardzo nam tego potrzeba w świecie zbyt często hałaśliwym, który nie sprzyja skupieniu i wsłuchaniu się w głos Boga".
  • Papież zatwierdził 19 dekretów dotyczących spraw beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych, w tym odnoszący się do kanonizacji bł. Szymona z Lipnicy (zm. w 1482 r. w Krakowie podczas zarazy). Dekret dotyczy heroiczności cnót opiekuna opuszczonych i chorych. Daty kanonizacji na razie nie ustalono.

Kościół w świecie...

  • Łaciński patriarcha Jerozolimy zaapelował do izraelskich i palestyńskich przywódców politycznych, by “zaprzestali mnożenia cierpień" obu narodów. W orędziu na Boże Narodzenie abp Michel Sabbah podkreślił, że w obliczu trudnych i tragicznych doświadczeń światło wiary może przynieść duchowe uspokojenie, a radość Narodzenia Bożego może odnowić życie.
  • Episkopat Irlandii postanowił wprowadzić w życie nowe zasady postępowania wobec zarzutów lub podejrzeń o molestowanie nieletnich przez pracowników Kościoła. “Nadrzędnym celem jest dobro dziecka" - stwierdził abp Sean Brady. Krajową komisją nadzorującą wprowadzanie tych reguł kierować będzie były prokurator generalny Anthony Hederman. W jej skład wejdą przedstawiciele rodziców, specjaliści w zakresie ochrony dziecka, psychologowie, teolodzy, prawnicy, naukowcy, wychowawcy i reprezentanci biznesu.
  • Kościół katolicki w Niemczech w najbliższych 10 latach może zamknąć 700 świątyń - poinformowała tamtejsza Konferencja Biskupów. W latach 1999-2004 zaprzestano wykorzystywać dla celów liturgicznych 329 kościołów, z których tylko 278 znajduje się w posiadaniu Kościoła. Ok. jedna trzecia to puste obiekty, co do których Kościół nie ma żadnych koncepcji zagospodarowania, jedną trzecią wykorzystują instytucje kościelne, a resztę - niekościelne. 51 świątyń sprzedano lub rozebrano. W Niemczech jest jeszcze 24 500 kościołów katolickich.

... i w Polsce

  • Biskupi na Pasterkach i Mszach bożonarodzeniowych: abp Józef Michalik podkreślił, że zmian w Polsce nie dokonają partie, ale mądrzy i uczciwi ludzie, których należy wspierać. “Potrzebujemy solidarności w dobrej i słusznej sprawie" - podkreślił przewodniczący Episkopatu. Jego zastępca ostrzegał przed stawianiem demokracji “ponad prawdą i odpowiedzialnością". Abp Stanisław Gądecki potępił również tzw. wolne związki i aborcję jako przejaw “śmiertelnego rasizmu, czyli dyskryminowania ludzi już nie ze względu na rasę czy płeć, ale z uwagi na fazę rozwoju". Bp Stanisław Wielgus z Płocka podkreślił, że na Zachodzie “laicyzm odrzucający Boga stał się nową religią". Do postawy humanizmu chrześcijańskiego oraz troski o jedność duchową wezwał abp Józef Życiński. Zagrożenie dla jedności tkwi w działaniach “polskich hurrapatriotów": “Swoista licytacja w kwestii patriotyzmu przybiera nieraz kształt absurdu" - stwierdził metropolita lubelski. Bp Wiesław Mering z Włocławka ubolewał, że “świat nie pamięta o Bogu, staje się nieludzki, coraz trudniejszy do wytrzymania. Straszne jest to, że jesteśmy stworzeni z miłości i dla miłości, a dajemy temu antyświadectwo". Chrystus przychodzi na świat i żyje w chorych i samotnych, więźniach i bezrobotnych, w zrezygnowanych i życiowych rozbitkach, w każdym bliźnim - przypomniał bp Wiktor Skworc z Tarnowa.
  • Abp Michalik odpowiedział posłom LPR na list otwarty w sprawie zaostrzenia ustawy aborcyjnej. Przewodniczący Episkopatu przyznał, że “obowiązujące w Polsce ustawodawstwo w tej sprawie jest kompromisem, którego w sumieniu w pełni nie możemy akceptować, jako że nie chroni każdego życia (chorego lub poczętego w przestępstwie)". Jednocześnie stwierdził, że “ustawowy kompromis może być częścią strategii prawnej w sytuacji, gdy niemożliwe jest osiągnięcie w pełni sprawiedliwego ustawodawstwa". Jednak “nic nie zwalnia uczciwych polityków od dążenia, czyli podejmowania nieustannych wysiłków, aby uchwalić prawa w pełni zgodne z ich sumieniem, to znaczy całkowicie chroniące życie poczęte". Wskazał zarazem, że “podstawą tego rodzaju działania powinny być racje moralne, a nie polityczne. Te pierwsze bowiem łączą ludzi, te drugie ich dzielą".
  • “10 lat prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego było okresem stosunkowo dobrym dla rozwoju Kościoła" - podsumował Prymas. Poproszony o skomentowanie dwóch kadencji ustępującego prezydenta kard. Józef Glemp zwrócił uwagę, że “prezydent Kwaśniewski był drugim w historii władcą Polski po Ziemowicie, który nie był chrześcijaninem. Jednak czuje chrześcijaństwo bardzo dobrze, lepiej niż niejeden ochrzczony człowiek. W stosunku do Kościoła, Papieża czy ludzi Kościoła zachowywał się bardzo przychylnie".
  • O pomyślność i błogosławieństwo dla Lecha Kaczyńskiego modlił się kard. Józef Glemp podczas Mszy z okazji inauguracji prezydentury w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (23 grudnia). Z kolei w Łagiewnikach Mszę w intencji prezydenta odprawił abp Stanisław Dziwisz.
  • Kapelanem Lecha Kaczyńskiego i rektorem kaplic prezydenckich będzie ks. Roman Indrzejczyk (74 l.). Dekret, na wniosek prezydenta, podpisał Prymas. Przez 20 lat ks. Indrzejczyk był kapelanem Szpitala Psychiatrycznego w Tworkach i proboszczem tamtejszej parafii św. Edwarda, a przez następnych 18 - proboszczem parafii Dzieciątka Jezus na Żoliborzu, gdzie odbywały się nabożeństwa ekumeniczne i spotkania z okazji żydowskiego święta Simchat Tora.
  • Ks. Marian Rojek (50 l.) został biskupem pomocniczym w Przemyślu, a ks. Józef Kupny (49 l.) - w Katowicach (21 grudnia). Obaj nominaci pełnili dotychczas urząd rektora w tamtejszych seminariach.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 01/2006