Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • W porze środowych audiencji ogólnych Jan Paweł II pobłogosławił z okna Pałacu Apostolskiego pielgrzymów zgromadzonych na Placu św. Piotra. W ostatnich dniach włoskie media podawały niepokojące informacje o stanie zdrowia Papieża. Agencja ANSA donosi, że gwałtowny atak kaszlu uniemożliwił mu przemówienie do wiernych w Niedzielę Palmową. W klinice Gemellego panuje stan gotowości - napisał w środę dziennik “La Repubblica". Marco Politi twierdzi, że - choć na razie nie ma potrzeby hospitalizacji - Jan Paweł II nie wraca do zdrowia. Tymczasem zdaniem ks. Pawła Ptasznika, kierującego Sekcją Polską Sekretariatu Stanu, “stan zdrowia Papieża nie jest tak dobry, jak tego życzyłby sobie On sam i Jego otoczenie, nie ma jednak żadnych powodów do siania paniki". “Doniesienia prasowe pisane są z troską, ale też budzą niepokój domysłami nieco na wyrost" - powiedział ks. Ptasznik.
  • Podtrzymanie przez sąd decyzji o przerwaniu sztucznego odżywiania Terri Schiavo zasługuje na całkowite potępienie - oświadczył w Radiu Watykańskim bp Elio Sgreccia. Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia ma nadzieję, że werdykt nie stanie się precedensem. “Mamy tu do czynienia nie z eutanazją, czyli tzw. dobrą śmiercią, lecz ze śmiercią zadaną w sposób okrutny. To nie jest działanie lekarskie. To jest pozbawienie wody i pożywienia dla doprowadzenia do śmierci, która by i tak nadeszła, ale nie w tak okrutny sposób" - uważa hierarcha. Terri Schiavo z Florydy od piętnastu lat żyje w stanie wegetatywnym. Wniosek o wstrzymanie karmienia wniósł do sądu mąż kobiety.
  • Alicja Grześkowiak weszła do Rady Kierowniczej Papieskiej Akademii Życia. Była marszałek Senatu RP jest jednym z sześciorga członków gremium, mianowanych 23 marca przez Jana Pawła II na nową kadencję.

Kościół w świecie...

  • “Dlaczego by nie wybrać kapłaństwa?" - tak brzmi tytuł filmu nakręconego na zlecenie Episkopatu Belgii. Celem jest ukazanie życia duchownych w sposób wolny od karykatur i schematów. “Współczesna młodzież rzadko ma okazję spotkać się z księdzem, a tym bardziej z młodym księdzem" - stwierdził biskup Namur, André-Mutien Léonard. W Belgii przeciętny wiek duchownych wynosi około 70 lat.
  • Kard. George Pell wyraził uznanie dla naukowców australijskich, którym udało się wyodrębnić komórki macierzyste z nosa dorosłego człowieka. Odkrycia dokonał zespół z Uniwersytetu Griffith w Brisbane. Trwające od czterech lat prace wspomógł finansowo również Kościół katolicki. Uczeni stwierdzili, że macierzyste komórki węchowe mogą zostać przekształcone w komórki nerwowe, serca, mózgu czy innych organów ludzkich. Unika się przy tym zagrożenia nowotworami i odrzucenia, jak się to dzieje w jednym na pięć przypadków, gdy do organizmu wszczepiane są komórki macierzyste pochodzące z embrionów ludzkich.
  • W miejscowości Cutud na Filipinach siedemnaście osób poddało się w Wielki Piątek ukrzyżowaniu. Stało się tak wbrew apelowi abp. Oscara Cruza, przewodniczącego Episkopatu Filipin. Na początku na ulicach miasteczka doszło do krwawego samobiczowania się grupy wiernych. Mężczyzna odgrywający Jezusa wniósł krzyż na odległe o dwa kilometry wzgórze, gdzie został przybity do belek 45-centymetrowymi gwoździami, a wraz z nim szesnaście innych osób, w tym kobieta. Po godzinie cierpień ofiary zdjęto z krzyży i odwieziono do szpitala.

... i w Polsce

  • “Wielu naszych braci uważa wykreślenie obecności Kościoła z obrazu Europy w Traktacie Konstytucyjnym Unii za klęskę wiary, za złożenie Chrystusa do europejskiego grobu" - napisał kard. Józef Glemp w życzeniach wielkanocnych do wiernych archidiecezji warszawskiej. Zapewnił zarazem, że “Chrystus nie boi się takich grobów", bo jest zmartwychwstaniem i życiem. Zdaniem Prymasa, politycy i media przedstawiają materialistyczną wizję “człowieka zamkniętego w kręgu biologii i kapitału". Stąd biorą się ataki na instytucję małżeństwa i rodziny, promowanie aborcji i eutanazji oraz odstąpienie od sumienia moralnego na rzecz przepisów prawa. Kardynał wskazał również na zagrożenia młodzieży: “Szczególne miejsce w kreowaniu świata złudzeń mają narkotyki i, o dziwo, internet. Zapobiegając epidemii złudzeń i fobii, Kościół przypomina prawdę o realizmie zmartwychwstania Chrystusa" - stwierdził kard. Glemp.
  • Po raz pierwszy Polacy obchodzili Narodowy Dzień Życia (24 marca), poświęcony w tym roku rodzinom wielodzietnym. W ramach obchodów przygotowano projekt ustawy, która dla osób wychowujących dzieci ma wprowadzić kwotę wolną od podatku dochodowego. Narodowy Dzień Życia obchodzono w przeddzień Światowego Dnia Świętości Życia, zainicjowanego przez Jana Pawła II.
  • “Kościół nie boi się prawdy o duchownych i katolikach świeckich wplątanych w macki agentury" - powiedział bp Wiktor Skworc podczas Mszy Krzyżma Świętego, którą w Wielki Czwartek odprawił w katedrze w Tarnowie. Biskup zaznaczył, że tzw. lista Wildsteina i teczki są żniwem zła komunistycznego systemu. Gdyby Kościół bał się prawdy, nie czytalibyśmy w Ewangeliach o zaparciu się Piotra i zdradzie Judasza, natomiast z życiorysu Szawła i Augustyna usunięto by kompromitujące wątki - dodał. Tymczasem wspólnota Kościoła - zgodnie z zapewnieniem Jezusa - wierzy w wyzwalającą i oczyszczającą moc prawdy. Bp Skworc poinformował, że od ponad dwóch lat w archiwach IPN w Krakowie i Warszawie odkrywa się materiały dotyczące postaw duchowieństwa z jego diecezji w latach komunistycznego ucisku. Zapewnił zgromadzonych w katedrze kapłanów, że badania nie potwierdziły scenariuszy o słabości duchowieństwa. Biskup zapowiedział także powołanie diecezjalnej komisji, która zbada kopie dokumentów. Ordynariusz tarnowski zwrócił przy tym uwagę, że skoro zajmujemy się ofiarami, trzeba też postawić kwestię oprawców czy raczej sprawców zniewolenia i poniewierania ludzką godnością: “Czy ich zbrodnie i niegodziwości, bezprawne działania ma osądzić jedynie historia?" - pytał retorycznie.
  • Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie odebrała Radiu Maryja statusu nadawcy społecznego. Orzeczenie przygotowano w odpowiedzi na apel Lecha Wałęsy, którego na falach Radia oskarżono o współpracę z SB. Rada wprawdzie ostro skrytykowała - za naruszenie etyki i prawa prasowego - audycję z cyklu “Rozmowy niedokończone" (12 lutego), ale stwierdziła, że “nie zachodzą ustawowe warunki do wszczęcia z urzędu postępowania". Prawo o radiofonii i telewizji wspomina bowiem w tym punkcie o kryptoreklamie, rozpowszechnianiu treści faszystowskich i naruszaniu dóbr nieletnich. List do Wałęsy wystosowała także przewodnicząca Rady, Danuta Waniek. Pisze m.in. o tym, że status nadawcy społecznego zapewnia rozgłośni o. Rydzyka “praktycznie bezkarność".
  • Ostatnie incydenty skomentował także abp Marian Gołębiewski, członek Zespołu Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja. Jego zdaniem, w sporze z “Radiem Maryja chodzi o koncepcję Kościoła i o sposób pełnienia przezeń misji we współczesnym świecie. Jaka winna to być koncepcja? Czy ta pogłębiona poprzez refleksję Soboru Watykańskiego II, czy też hołdujemy innej koncepcji, która jest przebrzmiała? Krótko mówiąc chodzi tu o wybór, czy będzie to Kościół soborowy, ekumeniczny i otwarty. Czy będzie to Kościół, który otwiera się na ewangelizację świata i wszystkich do niej zaprasza? Czy jest to Kościół dialogu?". Przeciwieństwem jest Kościół rozumiany jako oblężona twierdza, bazujący na teologii Soboru Trydenckiego: “Tu leży odpowiedź na pytanie o problemy duszpasterskie związane z Radiem Maryja" - wyjaśnił metropolita wrocławski. Inną sprawę stanowi “obecność i sposób przedstawiania treści o charakterze politycznym" na antenie rozgłośni, od czego “Episkopat wyraźnie się dystansuje". Arcybiskup nawiązał także do oskarżeń pod adresem Lecha Wałęsy: “Zachowanie to mnie przeraziło! We Wrocławiu znam wiele osób należących do tzw. Rodziny Radia Maryja. Ludzie ci modlą się, są zaangażowani na rzecz Radia, ale odróżniają się od brutalnego marginesu politycznego".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 14/2005